Arcybiskup Estonii z wizytą w Polsce

Na zaproszenie bp. Jerzego Samca w Polsce gościł abp Urmas Viilma, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Estonii.

Arcybiskupowi towarzyszyli przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej z Niemiec, Słowacji i Polski. 

W czasie wizyty odbyło się szereg spotkań: w Krakowie z prezydentem Jackiem Majchrowskim oraz rzymskokatolickim metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim.

W Cieszynie: z biskupem diecezji cieszyńskiej ks. dr. Adrianem Korczago, z bp. Milanem Krivdą z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji oraz przedstawicielami zaolziańskich Kościołów luterańskich.

Abp Viilma spotkał się również z prezesem Synodu Kościoła ks. dr. Adamem Maliną. Wizyta miała miejsce w dniach od 12 do 14 lipca 2018 roku.

Zwierzchnik Kościoła Estonii jest wiceprezydentem ŚFL na region Europy Środkowo-Wschodniej. Była to jego pierwsza wizyta w naszym kraju.

Kościół Ewangelicko-Luterański Estonii posiada ok. 180 tys. wiernych w 167 parafiach. Kościół posiada cztery diecezję, w tym jedną zagraniczną. Arcybiskup Tallina, którym od 2015 roku jest Urmas Viilma, nosił tytuł prymasa Estonii. Luterański Kościół Estonii jest w pełnej wspólnocie z Kościołami anglikańskimi na mocy Ugody z Porvoo.

 


wstecz