Bp Cieślar wybrany na drugą kadencję

Synod diecezji warszawskiej wybrał bp. Jana Cieślara na drugą kadencję posługi biskupa diecezjalnego.

W głosowaniu tajnym, bp Jan Cieślar uzyskał 31 głosów, a drugi z kandydatów - ks. Michał Makula z Łodzi uzyskał 27 głosów.

Synod Diecezji Warszawskiej odbył się 12 września 2020 goszcząc w Centrum Luterańskim Kościoła w Warszawie.

Bp Jan Cieślar ma 53 lata. Ordynowany na duchownego w 1993 roku. Był wikariuszem w Ustroniu, a od 1994 roku wikariuszem parafii św. Mateusza w Łodzi.

W 1996 roku został proboszczem administratorem parafii św. Piotra i Pawła w Pabianicach. W 1998 roku został wybrany na jej proboszcza. W latach 2008-2010 Radca Rady Diecezjalnej Diecezji Warszawskiej.  

Jest starszym wykładowcą w Katedrze Teologii Historycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

Bp Jan Cieślar został wybrany zwierzchnikiem diecezji warszawskiej po tragicznej śmierci bp Mieczysława Cieślara w 2010 roku. Konsekracja i wprowadzenie w urząd przez zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca, któremu asystowali bp Ryszard Bogusz i bp Rudolf Bażanowski, miała miejsce w kościele św. Mateusza w Łodzi.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim zarówno zwierzchnik Kościoła jak i biskupi diecezjalni są wybierani na dziesięcioletnie kadencje. Przed zakończeniem kadencji przeprowadzana jest procedura wyborcza zgodna z prawem kościelnym.

Biskup może startować w wyborach na kolejne kadencje. Wyborów dokonują synodałowie, zarówno duchowni jak i świeccy. W przypadku wyboru na kolejne kadencje nie są przeprowadzane uroczystości wprowadzenia w urzędowanie.


wstecz