Bp Samiec na Campus Polska Przyszłości

Bp Jerzy Samiec brał udział w panelu dyskusyjnym na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie.

Organizatorzy zaprosili zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce do udziału w panelu: Kościół, religia, państwo: partnerzy czy rywale? Prowadzącą dyskusję była prof. Karolina Wigura, a pozostałymi panelistami byli prof. Magdalena Środa i ks. Kazimierz Sowa.


W czasie dyskusji bp Jerzy Samiec mówił, że w teologii ewangelickiej wyraźnie oddziela się kompetencje Kościoła i państwa. Dodał, że Kościół ma natomiast zadania w społeczeństwie polegające m.in. na tym, żeby przyglądać się dokąd zmierza władza, czy granice demokracji nie są naruszane, a także upominać się o prawa mniejszości i słabszych.

Zwierzchnik polskich luteran powiedział, że nie zgadza się z opiniami, iż cały Kościół Rzymskokatolicki w Polsce jest związany z jedną rządzącą partią i zna wielu katolików, którzy mają inne poglądy. Jednocześnie przyznał, że pewne rzeczy, które robią Kościół Rzymskokatolicki i partia rządząca, powodują, że coraz więcej ludzi odwraca się od Kościoła. W jego cenie, istnieje niebezpieczeństwo, że za jakiś czas nastąpi efekt wahadła, który dotknie również inne Kościoły.

Dyskusja o relacjach Kościoła i państwa odbyła się w olsztyńskim Kortowie podczas Campusu Polska Przyszłości, zorganizowanego przez ruch Rafała Trzaskowskiego.

W panelu wzięło udział ponad trzystu uczestników. Panel odbył się 28 sierpnia 2021. 


wstecz