Bratnia Pomoc w Mikołajkach

W Mikołajkach odbył się 158. Walny Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa.

W bieżącym roku w parafiach zebrano rekordową sumę 319 273,20 złotych. W poprzednich latach (dane na dzień obrad Walnych Zjazdów) było to:

Rok 2019 – 261.312,00
Rok 2020 –  270.623,00

W roku 2021 przyznano dotacje:
w diecezji cieszyńskiej Diakonatowi Eben-Ezer oraz parafiom w Cisownicy i Bielsku,
w diecezji katowickiej parafiom w Częstochowie, Kluczborku, Katowicach Szopienicach, Studzionce, Wirku, Wołczynie i Zabrzu,
w diecezji mazurskiej parafiom w Białymstoku, Nidzicy, Mrągowie, Suwałkach i Szczytnie,
w diecezji pomorsko-wielkopolskiej parafiom w Turku i w Słupsku,
w diecezji warszawskiej parafiom w Ozorkowie i w Kielcach,
w diecezji wrocławskiej parafiom w Zielonej Górze i w Wałbrzychu.

Walny Zjazd BPGA postanowił wesprzeć także ze środków rezerwowych (są to środki, które wpływają po terminie Walnego Zjazdu) kwotą 20.000,00zł działalność Kościoła na rzecz dzieci i młodzieży w Wenezueli. Wsparcie to wpisuje się w zbiórkę ogłoszoną przez organizacje Gustav-Adolf-Werk z Niemiec, która pomaga potrzebującym na całym świecie. 

Zarząd BPGA dziękuje wszystkim ofiarodawcom za wszelkie wpłaty, które przekładają się na realną pomoc dla wielu parafii.

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa jest najstarszą organizacją ewangelicką w Polsce. W roku 2021 miejscem Zjazdu były  Mikołajki. Po raz pierwszy Zjazd odbył się na Mazurach, tradycyjnie w dniu Święta Bratniej Pomocy, które to w tym roku przypadało 3 czerwca.

Geneza Bratniej Pomocy sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie w 1632 roku.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.

W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.


wstecz