Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne miało miejsce w katedrze rzymskokatolickiej w Łodzi. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec.

Nabożeństwu przewodniczył abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Liturgia zgromadziła zwierzchników oraz przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.

Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. W zwiastowaniu kaznodzieja przywołał przykład orkiestry, którą jest Kościół, a dyrygentem i autorem utworu Chrystus. – Każdy z nas otrzymał właściwe nuty. Mamy  właściwe dla nas instrumenty. Mamy też jednego dyrygenta. Tylko czy chcemy grać? Czy chcemy słuchać i podporządkowywać się prowadzącemu? Czy zamiast tego, chcemy konkurować z innymi muzykami – może czasem ich lekceważąc? Może uważamy, że niektórzy w tej orkiestrze nie powinni się znaleźć? A może czasami chcemy poprawiać samego kompozytora – dopisać coś w nutach sąsiada, albo może w swoich własnych, a może pouczyć dyrygenta, by dyrygował tak, jak nam się wydaje!

- Może powinniśmy się koncentrować nie na ekumenizmie, ale przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy z nas – każdy Kościół - ma swoje miejsce, swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem- tłumaczył prezes PRE.

Łódź jest prężnym ośrodkiem ekumenizmu w Polsce. Na jej terenie mają miejsce liczne działania o charakterze ekumenicznym. Wśród nich należy wspomnieć Ekumeniczną Drogę Światła, która co roku przemierza ulice Łodzi, a w czasie której rozważania przygotowywane są przez duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich.

Z inicjatywy abp Rysia, przy współpracy łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej powstała – pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która gromadzi słuchaczy nie tylko z Łodzi i regionu łódzkiego, ale z całej Polski.


wstecz