Eurodiakonia 2018

We Wrocławiu odbyło się zgromadzenie Eurodiakonii. Jego gospodarzem była Diakonia Polska, a w inauguracji tego międzynarodowego spotkania wziął udział bp Jerzy Samiec.

Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich dyskutowali na temat przyszłości koncepcji socjalnej Europy w kontekście zmieniającej się sytuacji na kontynencie. Wzrost nierówności społecznych, zmiany demograficzne, polityczna niestabilność w różnych miejscach Europy – to tylko część tematów, nad którymi debatowali uczestnicy Zgromadzenia Eurodiaconii. Zgromadzenie to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, społecznym i ekumenicznym. Jego gospodarzem była Diakonia Polska.

Pozdrowienia dla uczestników zgromadzenia przekazał zwierchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Polsce bp Jerzy Samiec, który powiedział, że w służbie diakonijnej „ważnym jest, aby nie zatracić tego, co najistotniejsze, a więc miłości do człowieka. Gdy będziemy pamiętali o tym, dlaczego pomagamy, to będziemy twórczymi w znajdowaniu optymalnych rozwiązań. To miłość do Zbawiciela wyrażana w miłości do bliźniego jest najważniejsza”.

Podczas trzydniowego spotkania (13 - 15 czerwca 2018) odbywały się wykłady, dyskusje, warsztaty i wizyty studyjne we wrocławskich instytucjach samorządowych, charytatywnych i edukacyjnych.

Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 46 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Polska, która w tym roku jest organizacją goszczącą Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii.

Diakonia Polska jest organizacją charytatywną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Posiada status organizacji pożytku publicznego i – podobnie jak inne organizacje członkowskie Eurodiaconii – jest zaangażowana w zapewnianie pomocy socjalnej ludziom potrzebującym, przestrzeganie praw społecznych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.


wstecz