Jubileusz 100-lecia w Sopocie

Kościół Zbawiciela w Sopocie ma 100 lat. W ciągu trzech dni świętowano jubileusz poświęcenia obecnie jedynego ewangelickiego kościoła w Trójmieście.  Obchody miały miejsce w Sopocie w dniach od 24 do 26 maja 2019 roku.

Uroczystości zostały zainaugurowane koncertem chórowym Muzyka Różnych Narodów w ramach festiwalu „Mundus Cantat”. Również następnego dnia w kościele można było wysłuchać koncertu kwartetu obojowego „Oboe 4 Strings”. Po koncercie odbyła się premiera filmu dokumentalnego o wystawie "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej".  

W niedzielę, w czasie dziękczynnego nabożeństwa kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Obecni byli wierni, duchowni oraz zaproszeni goście m.in.: Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, Wieczesław Augustyniak - przewodniczący Rady Miasta oraz prof. Janusz Zarębski -  Rektor Akademii Morskiej w Gdyni.Po nabożeństwie w ogrodach Muzeum Sopotu odbył się piknik parafialny. Obchody zakończył koncert rockowego zespołu N.O.C. z Piły w Muszli przy sopockim Molo. Współorganizatorem obchodów było Miasto Sopot oraz Muzeum Miasta Sopotu.

Poświęcenie kościoła Zbawiciela (pierwotnie kościół Pokoju), miało miejsce w październiku 1919 roku. Był to drugi kościół ewangelicki w Sopocie. Główny kościół parafialny Sopotu zbudowany w 1901 roku po wojnie został przejęty przez katolików.

Obecnie kościół Zbawiciela jest jedynym kościołem ewangelickim Trójmiasta. Wszystkie inne, które przetrwały II wojnę światową, zostały przejete przez katolików.

Od 2010 roku duszpasterzem parafii jest bp prof. Marcin Hintz. Sopot jest także siedzibą Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła.


wstecz