Jubileusz 65 lat ordynacji

W ewangelickim kościele Zbawiciela w Gliwicach odbyło się nabożeństwo dziękczynne z okazji jubileuszu 65-lecia ordynacji ks. Alfreda Figaszewskiego - najstarszego duchownego ewangelickiego w Polsce. Dostojny jubilat skończył 92 lata.

W uroczystościach, w niedzielę 29 stycznia 2017 roku, wzięli udział wierni i duchowni oraz rodzina i przyjaciele jubilata. Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Słowa pozdrowienia i życzenia dla Jubilata przekazał w imieniu Diecezji Katowickiej jej zwierzchnik – bp Marian Niemiec. W nabożeństwie uczestniczył również bp senior Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej.

Ks. Alfred Figaszewski w poruszającej mowie skierowanej do zgromadzonych dziękował Bogu za opiekę i prowadzenie. Wspominał momenty swego życia z czasów wojennych, gdzie w szczególny sposób doświadczał Bożego prowadzania.

Uczestnicy życzyli Księdzu Jubilatowi Bożego Błogosławieństwa, wiele sił i zdrowia na kolejne lata życia, dziękując jednocześnie Panu Bogu za wszystkie lata głoszenia Dobrej Nowiny i opiekę duszpasterską, jaką otaczał powierzonych mu wiernych.

Ks. Alfred Figaszewski ma 92 lata. Jest obecnie najstarszym duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W lipcu 2016 roku zmarła jego ukochana żona Helena. W ślady służby jubilata w Kościele poszedł jego wnuk, ks. Wojciech Płoszek - proboszcz parafii w Ostródzie.     

Ks. Alfred urodził się 8 listopada 1924 roku w Warszawie w rodzinie pastorskiej, jako syn Marii z Chałasińskich i ks. Alfreda Hugona Figaszewskiego. Uczęszczał do warszawskiego Gimnazjum Ewangelickiego im. M. Reja. W latach 1940-1944 naukę zdobywał na tajnych kompletach nauczania, gdzie w roku 1944 uzyskał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku powołany został do Wojska Polskiego. Uczestniczył w kampanii wojennej w stopniu plutonowego w 1 Dywizji Wojska Polskiego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w walkach o Łabę.

W roku 1945 podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1951 roku. Ordynowany na duchownego Kościoła 20 stycznia 1952 roku w Warszawie w kościele reformowanym na Lesznie, początkowo pracował w Kętrzynie na Mazurach. Od 1 lipca 1952 roku sprawował opiekę duszpasterską w parafiach ewangelickich w Gliwicach, Pyskowicach i Toszku. Był duszpasterzem ewangelizacyjno - misyjnym diecezji katowickiej. Po czterdziestu latach czynnej służby - w roku 1992 przeszedł na emeryturę.

zdjęcia Piotr Pizoń: galeria fotografii

 


wstecz

Filtruj wg daty