Jubileusz kościoła w Cisownicy

Zbór w Cisownicy świętował jubileusz 40-lecia budowy pierwszego, w tej miejscowości, kościoła.

W czasie uroczystych nabożeństw Boże Słowo głosili: zwierzchnik Kościoła bp. Jerzy Samiec oraz, równolegle w ogrodzie parafialnym, ks. Karol Macura z Drogomyśla.


Nabożeństwa śpiewem ubogaciły chóry: młodzieżowy z Drogomyśla i mieszany z Cisownicy oraz Diecezjalna Orkiestra Dęta. Gościem uroczystości był władze lokalne oraz ks. Piotr Tajat z Liptovskiego Jana na Słowacji.

Po nabożeństwach przed kościołem odbyła się krótka uroczystość błogosławieństwa pod krzyżem jubileuszowym. Pień usychającego, stojącego obok kościoła świerku został wykorzystany jako naturalna, pionowa belka krzyża. Na krzyżu umieszczona została Róża Lutra oraz tabliczka z odnośnikiem biblijnym: Kol 2,14; i datami 1981- 2021.

Uroczystość odbyła się w 3. niedzielę po Trójcy Świetej, 20 czerwca 2021 roku.

Parafia ewangelicka w Cisownicy swoją samodzielność uzyskała w roku 1986. Do tego czasu mieszkańcy Cisownicy należeli do parafii w Ustroniu. W 1835 za sprawą jej proboszcza, ks. Karola Kotschego, we wsi utworzono szkołę ewangelicką.

W latach 1940–1944, dwa razy do roku, w budynku szkoły odbywały się nabożeństwa dla ludzi starszych. Prowadzono tam również naukę religii i szkółki niedzielne dla dzieci.

Do idei budowy własnej świątyni powrócono po uroczystości poświęcenia kościoła w Wiśle Malince w 1956. Zwołany został komitet budowy oraz rozpoczęto zbiórkę funduszy. W 1962 w budynku szkoły została urządzona sala nabożeństw, mieszcząca 100 osób. Nabożeństwa prowadzono tam w każdą niedzielę i święta.

Podczas obrad Synodu Kościoła w 1966 prowadzono rozmowy na temat podziału dużych parafii, omówiony został też przypadek Cisownicy. Z racji zamieszkania wsi w ogromnej większości przez ewangelików, propozycja utworzenia własnej parafii została przyjęta pozytywnie.

Prace budowlane miały miejsce w latach 1976-1981. Uroczystość poświęcenia kościoła Jana Chrzciciela przez bp Janusza Narzyńskiego miała miejsce 21 czerwca 1981 roku.

Obecnie parafia liczy ponad tysiąc wiernych. Cisownica jest jedną z nielicznych miejscowości w Polsce gdzie zdecydowana większość mieszkańców jest ewangelikami, a jedynym tam istniejącym kościołem jest właśnie kościół ewangelicki. 

Od roku 2011 duszpasterzem parafii jest ks. Marek Twardzik.


wstecz