Jubileusze w Olsztynie

Olsztyńscy parafianie świętowali 140 - lat poświęcenia kościoła. Uroczystości połączone były z diecezjalnymi obchodami 500 lat Reformacji. W uroczystościach brał udział bp Jerzy Samiec.

Uroczystości odbyły się dokładnie po 140 latach od poświęcenia kościoła Chrystusa Zbawiciela, w niedzielę 15 października 2017 roku. Wtedy było szczególne wydarzenie, bo przez ponad 100 lat ewangelicy nie mieli w mieście swojego miejsca modlitwy.

Plany wybudowania kościoła ewangelickiego w Olsztynie pojawiły się prawie dwa stulecia temu, kiedy jeszcze nabożeństwa odprawiane były w sali refektarza zamku. Jednak dopiero po 40 latach od kupna niewielkiej działki w tym miejscu, olsztyńscy ewangelicy zdołali wybudować kościół. Budowę ukończyli 140 lat temu.

Z okazji jubileuszu, w kościele zaprezentowano wystawę przedstawiającą dziedzictwo reformacji w Europie Wschodniej i Środkowej i późniejsze losy mieszkańców regionu.

Uroczystości połączone były z diecezjalnymi obchodami jubileuszu 500 lat Reformacji w ramach których, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę "Słowo, ważna rzecz". Podsumowaniem obchodów był koncert Soli Deo Gloria w Filharmonii Olsztyńskiej.

Województwo Warmińsko-Mazurskie, jako jedno z trzech w Polsce, ogłosiło rok 2017 Rokiem Reformacji.
 


wstecz

Filtruj wg daty