Kirchentag w Berlinie

W reformacyjnych Dniach Kościoła w Berlinie i Wittenberdze wzięła udział 200 osobowa reprezentacja Kościoła ewangelickiego z Polski z bp Jerzym Samcem na czele.

Dni Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (Kirchentag) odbywają się co dwa lata w różnych miastach. Ten w Roku Reformacji był nietypowy, gdyż głównymi miejscami spotkania były dwa miasta Berlin i Wittenberga, a dodatkowo Kirchentag odbywał się też „w drodze” czyli w ośmiu innych miastach: Dessau, Erfurcie, Halle/Eisleben, Jenie/Weimarze, Lipsku oraz w Magdeburgu gdzie miał swoje kolejne odsłony tematyczne.

W spotkaniu w dniach 24-28 maja 2017 wzięło udział ponad 100 000 uczestników nie tylko z Niemiec, ale także z Europy i świata.

Temat przewodni „Widzisz mnie” nawiązywał do historii Hagar z 1. Mż i zachęcał do zauważenia postawy Boga, który widzi ludzi i otacza opieką oraz inspirował do dostrzeżenia ludzi wokół, dostrzeżenia ich godności, potrzeb, dylematów i problemów. Dlatego dyskusje i spotkania dotyczyły niemal wszystkiego począwszy od kwestii diakonii, zmian klimatycznych, praw kobiet, zaangażowania społecznego i co jest też charakterystyczne dla Kirchentagu aktualnej sytuacji politycznej.

Spotkanie byłego prezydenta USA Baracka Obamy i kanclerz Niemiec Angelii Merkel przy Bramie Brandenburskiej obserwowało na żywo tysiące ludzi. Obama odnosił się do aktualnej sytuacji w USA oraz wzrostu ksenofobii i nacjonalizmu na świecie, Merkel apelowała o zrozumienie i cierpliwość w kontekście uchodźców. Obama podkreślił z kolei, że w tej kwestii istotna jest równowaga pomiędzy współczuciem dla potrzebujących (ludzi uciekających przed wojną i niebezpieczeństwem), a obowiązkami względem własnych obywateli.

W tegorocznym Kirchentagu brało udział około 200 osób z Polski. Zarówno Kościół Ewangelicko-Augsburski jak i Diakonia Polska obecne były na Targach Możliwości.

Polacy włączyli się aktywnie w spotkania podczas tegorocznych Dni Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. W dyskusję panelową dotyczącą ewangelickiej tożsamości w Europie Środkowowschodniej moderował ks. Dawid Mendrok, a studium biblijne w języku polskim poprowadziła Elżbieta Byrtek z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Oprawę muzyczną zapewnił chór Vox Gaudii z Parafii Św. Trójcy w Warszawie. Spotkanie podczas studium biblijnego było okazją do wykonania wspólnego zdjęcia grupy polskiej.

Rzecznik Kościoła i koordynator WICAS Światowej Federacji Luterańskiej Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska wzięła udział wraz z bp. Hansem J. Voigtem (SELK) w panelu dyskusyjnym na temat roli kobiet w Kościele i społeczeństwie, który odbył się w Erfurcie. Dyskusje na temat sytuacji w Polsce i Niemczech odbywały się w ramach Forum Polska-Niemcy, które przez trzy dni odbywało się w Potsdamie. Podjęto tam m.in. innymi takie tematy jak: przemiany w społeczeństwie, mowa nienawiści oraz Kościoły i polityka.

W trzecim dniu Kirchentagu spotkanie przeniosło się do Wittenbergi, gdzie uczestnicy zostali przewiezieni bezpośrednimi pociągami. W sobotni wieczór, na łące na obrzeżach miasta, odbyła się „Noc świateł” - czuwanie z modlitwą i pieśniami Taize, podczas którego kazanie wygłosił bp Heinrich Bedford-Strohm, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Ta sama łąka była też miejscem snu i niedzielnego nabożeństwa jubileuszowego, kończącego Kirchentag. W swoim kazaniu abp Thabo Makgoba podkreślił, że Reformacja była czymś więcej niż tylko teologicznym punktem zwrotnym. Stała się decydującym momentem w socjologicznym i politycznym rozwoju ludzkości i do dzisiaj inspiruje do działania ludzi na całym świecie. Makgoba zwrócił się w swoim wystąpieniu szczególnie do ludzi młodych, do pokolenia 2017: "Posłuchajcie krzyku ludzi i planety, posłuchajcie Boga, który chce być słyszany".

Nawiązując do znanego wystąpienia ks. dr. Martina Luthera Kinga wyraził nadzieję, że pewnego dnia znikną wszystkie tendencje narcystyczne, nacjonalistyczne i izolacjonistyczne teraźniejszości, a ludzie zyskają nową globalną świadomość, staną się jedną ludzkością.

W uroczystym nabożeństwie w Wittenberdze brał udział także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który zachęcał chrześcijan do bycia zaangażowaną i otwartą wspólnotą. Podkreślił, że żywa, ekumeniczna współpraca pomiędzy Kościołami i ścisła współpraca chrześcijan między sobą może pozytywnie wpłynąć na rozwój kraju.

W Kirchentagu wzięło udział 106 000 zarejestrowanych stałych uczestników, dwa lata wcześniej w Stuttgarcie było och 97 000. Odbyło się blisko 2500 spotkań w Berlinie i Wittenberdze. W regionalnych spotkaniach „Kirchentag w drodze” uczestniczyło blisko 50 000 osób.

Następne Dni Kościoła Ewangelickiego w Niemczech odbędą się w dniach 19-23 czerwca 2019 roku w Dortmundzie (Westfalia).
 


wstecz

Filtruj wg daty