Kolejne wybory w diecezjach

W czasie wiosennych obrad synodów diecezji katowickiej, pomorsko-wielkopolskiej i wrocławskiej, w miniony weekend, wybrano Rady Diecezjalne oraz delegatów do Synodu Kościoła. 

Synod Diecezji Wrocławskiej, który obradował 10 i 11 marca we Wrocławiu wybrał ks. Marcina Orawskiego z parafii we Wrocławiu oraz Lucynę Żak z parafii w Świdnicy na stanowiska radców diecezjalnych. Zastępcami zostali ks. Dariusz Lik z Zielonej Góry oraz Małgorzata Rajczyba z Wrocławia.
 
Kuratorem diecezji została wybrana Katarzyna Bruzi z parafii w Wałbrzychu. Będzie to jej druga kadencja na tym urzędzie. Drugim kandydatem w wyborach była Małgorzata Rajczyba.

Wybrano również delegatów diecezji do Synodu Kościoła XIV kadencji. Z pośród ośmiorga kandydatów wybrano (w kolejności alfabetycznej): Łukasza Cieślaka z Wrocławia, Katarzynę Luc oraz Alfreda Smolczyńskiego - oboje z parafii w Szczecinie. Zastępcą została Anna Hopfer-Wola z Gorzowa.

Wybory w Diecezji Wrocławskiej prowadzili zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz wiceprezes Konsystorza Adam Pastucha.

Z kolei w trakcie obrad Synodu Diecezji Katowickiej, wybrano ks. Henryka Reske z Orzesza na radcę duchownego, a Jana Zachraja z parafii w Golasowicach na radcę świeckiego Rady Diecezjalnej. Kuratorem diecezji wybrany został ponownie Artur Steinert z parafii w Pszczynie. W wyborach do Rady Diecezjalnej inne osoby nie kandydowały.

Z pośród trzynastu kandydatów do Synodu Kościoła wybrano (w kolejności alfabetycznej): Jakuba Cebulę z parafii w Krakowie, Romana Fengera z parafii w Tychach, Emira Kasprzyckiego z Zabrza, Bożenę Polak z Katowic oraz Jana Zachraja z Golasowic. Zastępcą został Adam Marek z parafii w Gliwicach. 

Wybory w Diecezji Katowickiej prowadzili wiceprezes Konsystorza Adam Pastucha i radca Jan Machalica.

W Bydgoszczy odbyła się pierwsza sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej VI kadencji, w trakcie której wybrano ks. Janusza Staszczaka z parafii w Koszalinie na radcę duchownego, a Jarosława Kłaczkowa z parafii w Toruniu na radcę świeckiego Rady Diecezjalnej. Kuratorem diecezji wybrana została ponownie Izabela Główka - Sokołowska z parafii w Koszalinie. W wyborach do Rady Diecezjalnej nie było innych kandydatów.

Do Synodu Kościoła wybrano (w kolejności alfabetycznej): Andrzeja Banerta z parafii w Kaliszu, Jarosława Kłaczkowa z parafii w Toruniu oraz Bogumiła Linde z parafii w Sopocie. Zastępcą została Adrianna Gabryś z parafii w Lesznie. W wyborach tych kandydowało osiem osób.

Wyborczą część Synodu w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej prowadził bp Jerzy Samiec.

Zgodnie z prawem wybory do Rad Diecezjalnych i delegatów do Synodu Kościoła wymagają zatwierdzenia przez Konsystorz.   

W następnym tygodniu odbędzie się diecezjalny Synod wyborczy w Diecezji Mazurskiej.  
 


wstecz