Komisja dialogu ŚFL w Kamieniu Śl.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce był gospodarzem dorocznego spotkania Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności, które odbyło się w Kamieniu Śląskim k/Opola.

Spotkanie komisji teologicznej w Polsce odbyło się w 50. rocznicę rozpoczęcia dialogu między luteranami i katolikami na płaszczyźnie międzynarodowej i trwało od 18 do 23 lipca 2017 r.

W skład Komisji ds. Jedności wchodzą teolodzy ze Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Podczas spotkania na Śląsku Opolskim została przyjęta wstępna wersja dokumentu studyjnego „Chrzest i wzrastanie we wspólnocie”. Dyskusja na ten temat jest prowadzona od 2009 r. Dokument zostanie prawdopodobnie zaprezentowany na przełomie czerwca i lipca 2018 r.

Członkowie komisji nie tylko obradowali, ale też wspólnie modlili się i świętowali jubileusz 50-lecia w ramach nabożeństwa ekumenicznego, którego liturgia została opracowana na podstawie dokumentu Od konfliktu do komunii. Także ten tekst jest owocem prac komisji.

W modlitwie wzięli udział: bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej, były członek luterańsko-rzymskokatolickiej komisji.

W ciągu tygodnia członkowie komisji odwiedzili lokalne parafie ewangelickie, a w niedzielę (23 lipca) wzięli udział w nabożeństwie w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Krótkie kazania wygłosili współprzewodniczący komisji – bp Eero Huovinen (Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii) oraz bp William Kenney (rzymskokatolicka archidiecezja Birmingham, Wielka Brytania).


wstecz

Filtruj wg daty