Konferencja prasowa TMoJCh

– Ekumenizm zaczął się od ruchów misyjnych – przypomniał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej na konferencji prasowej z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Konferencja odbyła się 16 stycznia 2017 roku, w siedzibie rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski.

O Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ruchu ekumenicznym i zaangażowaniu Kościoła Rzymskokatolickiego w ekumenizm mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. – Ekumenizm przeszedł drogę od eklezjocentryzmu do chrystocentryzmu – powiedział. Tłumaczył, że w ostatnim czasie nastąpiło między Kościołami zbliżenie na płaszczyźnie wiary, natomiast pojawiły się różnice w zakresie etyki. – Kiedyś było odwrotnie – zauważył rzymskokatolicki hierarcha.

Ekumenizm zaczął się od ruchów misyjnych – przypomniał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Powiedział, że celem działania PRE jest rozmowa, dialog. Mówił też o byciu mniejszością w Polsce. – Jako mniejszości religijne jesteśmy wyczuleni na właściwe traktowanie mniejszości. Dziś atakuje się poprawność polityczną, bo nas ogranicza. Ale tak naprawdę poprawność polityczna wyznacza postawy i zachowania, które uważamy za właściwe – podkreślił prezes PRE.

Mówił również o przypadającym w tym roku jubileuszu 500 lat reformacji i związanych z nim obchodach. – Dziękuję prymasowi Wojciechowi Polakowi za udział w inaugurującym te obchody nabożeństwie w Cieszynie. Dziękuję też sejmikom województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego za ogłoszenie tego roku Rokiem Reformacji – powiedział bp Samiec.

Ks. Sławomir Pawłowski z Kościoła Rzymskokatolickiego opowiadał o materiałach na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przygotowali je chrześcijanie z Niemiec, gdzie rozpoczęła się szesnastowieczna reformacja. Zwrócił uwagę na motyw burzenia murów. Z kolei dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza mówił o programie tegorocznego Tygodnia Modlitw.

Podczas konferencji prasowej pytano o wzrost nastrojów ksenofobicznych w Polsce. – Nasze środowiska mniejszościowe są bardzo zaniepokojone tym zjawiskiem w Polsce i Europie. Osoby, które zajmują ważne stanowiska w państwie, muszą bardzo ważyć słowa – powiedział bp Jerzy Samiec i podkreślił, że każdy człowiek jest stworzeniem bożym i należy mu się szacunek i godność. Z prezesem PRE zgodził się bp Krzysztof Nitkiewicz. – Nie tylko politycy, ale i my, duchowni, musimy uważać na to, co mówimy, bo czasem te wypowiedzi idą po krawędzi – zauważył katolicki biskup.

źródło: PRE.pl


wstecz

Filtruj wg daty