Kościół Reformowany wybrał zwierzchnika

Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego na swym posiedzeniu, które odbyło się 6 października w Łodzi, dokonał wyboru nowych władz. Zwierzchnikiem Kościoła został ponownie wybrany bp Marek Izdebski.

Wybrano również prezesa synodu, czyli władzy ustawodawczej Kościoła. Została nim po raz pierwszy w dziejach polskiego ewangelicyzmu reformowanego kobieta – Ewa Jóźwiak.

Bp Marek Izdebski urodził się w 1958 r. w Cieszynie w rodzinie luterańskiej. W latach 1977-1983 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchownego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego został ordynowany 5 kwietnia 1987 roku. Z tym momentem rozpoczął pracę w parafii reformowanej w Bełchatowie, której został proboszczem w 1991 r. i pełni tę funkcję do dziś. W 2002 r. został wybrany, na 10-letnią kadencję, na biskupa Kościoła ewangelicko-reformowanego. Jest członkiem prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ewa Jóźwiak jest absolwentką ATK, przed laty pracowała jako dziennikarka w KAI. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ewangelickich. Jej dziadkiem był słynny duchowny luterański i wielki polski patriota, ks. Jerzy Sachs, którego setna rocznica urodzin minęła w zeszłym roku. Od stycznia tego roku Ewa Jóźwiak jest redaktorką naczelną pisma „Jednota”, zasłużonego dla polskiej ekumenii i ewangelicyzmu. Będzie nadal pełnić tę funkcję obok kierowania Synodem.

źródło: KAI
 


wstecz

Filtruj wg daty