Modlitwa na szczycie klimatycznym

W Katowicach chrześcijanie z całego świata modlili się o zachowanie stworzenia i wzmożenie wysiłków na rzecz ratowania środowiska naturalnego.

Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 9 grudnia 2018 r. w rzymskokatolickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Liturgii Słowa Bożego przewodniczył rzymskokatolicki metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przywitał zgromadzonych. Słowa pozdrowienia wygłosił również bp dr Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Prośmy o ducha mądrości, rozwagi, poczucie odpowiedzialności i solidarności międzyludzkiej, abyśmy naprawdę byli dobrymi gospodarzami naszej Ziemi – mówił luterański duchowny.

Kazanie wygłosił abp Skworc. W imieniu Światowej Rady Kościołów przemawiał  abp Anders Wejryd, emerytowany arcybiskup ewangelickiego Kościoła Szwecji i prezydent Światowej Rady Kościołów na Europę.

Słowa podziękowania za wspólną modlitwę, pozdrowienia i krótką refleksję przekazał bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. – Musimy zwalczać podziały po to, aby podejmować odpowiedzialne decyzje i aby skutki tych decyzji były jak najlepsze dla całego stworzenia – powiedział prezes PRE.

Bp Samiec podkreślił, że ekumenia z natury rzeczy dotyczy całej ziemi, podziałów między ludźmi i różnych interesów. Istotne jest jednak, aby podejmować odpowiedzialność nie tylko za Kościoły, samych siebie, ale i za całe stworzenie, gdyż w ten sposób można będzie zmierzyć się ze skutkami i podejmować działania na rzecz wszystkich.

W nabożeństwie udział wzięli świeccy i duchowni reprezentujący różne tradycje. Obecni byli m.in. bp Ingeborg Midttømme z diecezji Møre luterańskiego Kościoła Norwegii, zwierzchnicy Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej: bp M. Karol Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i ks. superintendent Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

 


za: ekumenia.pl
 


wstecz