Nie żyje abp Jeremiasz

W wieku 73 lat zmarł abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 2001–2016, zwierzchnik prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wieloletni rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Pogrzeb Zmarłego odbył się 19 kwietnia 2017 roku w Warszawie.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach na Podlasiu. Od początku swojej działalności – jeszcze jako teolog świecki – był aktywny ekumenicznie. Prawosławnym arcybiskupem Wrocławskim i Szczecińskim został w 1983 r. Na swoim gruncie lokalnym, we Wrocławiu, przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami katolicką, luterańską, prawosławną i gminą żydowską. Od 1982 r. był członkiem międzywyznaniowego zespołu tłumaczy Nowego Testamentu.

W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje, do 2016 r. W tych latach współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i PRE. Podczas jego prezesury Kościoły członkowskie PRE oraz Kościół Rzymskokatolicki podpisały kilka dokumentów dialogu ekumenicznego: „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”, „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” oraz „Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców”.

Abp Jeremiasz uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975–1991 zasiadał w Komitecie Naczelnym ŚRK. Od 1968 r. pracował naukowo (zajmował się biblistyką) w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; był profesorem tej uczelni, a w latach 1996–2002 oraz 2008–2012 także jej rektorem.

Abp Jeremiasz zmarł po długiej chorobie w nocy z 16 na 17 kwietnia 2017 we Wrocławiu.

 


wstecz

Filtruj wg daty