Nie żyje Billy Graham

W wieku 99 lat zmarł Billy Graham, słynny amerykański duchowny, ewangelista i kaznodzieja, organizator największych spotkań ewangelizacyjnych na świecie.

Zmarł w środę, 21 lutego 2018 roku w Montreat (Północna Karolina), gdzie mieszkał od 13 lat, czyli odkąd przeszedł na emeryturę.

Billy Graham stał się jednym z najbardziej znanych wyznawców Chrystusa, głosząc ewangelię na całym świecie. Jego przemowy przyciągały tysiące ludzi. Szacuje się, że w ciągu 60-letniej kariery przemawiał do blisko 210 milionów osób. Łączna liczba osób, które słyszały kazania Grahama – osobiście, przez radio lub telewizję – przekroczyła 2,2 miliarda.

Rozpoczął swoje spotkania ewangelizacyjne w 1947 roku. Przełomowym punktem była kampania w Los Angeles w 1949 roku. Przeprowadzana w namiocie cyrkowym początkowo mieszczącym 6 tysięcy osób, lecz wkrótce powiększonym do 9 tysięcy. Ewangelizacja przewidywana była na trzy tygodnie, ale trwała osiem. Przybyło na nią 350 tysięcy ludzi. Po tej ewangelizacji stał się szeroko znany w Ameryce i stał się ikoną narodową.

W czasach zimnej wojny był pierwszym amerykańskim ewangelistą, który przemawiał za żelazną kurtyną. Głosił Ewangelię do ludzi we wszystkich socjalistycznych krajach Europy Wschodniej z wyjątkiem Bułgarii.

W 1959 roku przybył do Moskwy, ale nie zezwolono mu na głoszenie kazań, w 1966 roku chciał przyjechać do Polski, ale nie uzyskał zgody. Udało się to w 1978 roku, kiedy przez 10 dni Billy Graham prowadził ewangelizcje w całym kraju. Przy tej okazji zachodnioniemiecka misja „Licht im Osten” przemyciła do Polski Biblie w języku rosyjskim oraz literaturę religijną w języku polskim.

Był duchownym i kaznodzieją amerykańskich prezydentów. Osobiście spotkał się i rozmawiał z każdym prezydentem Stanów Zjednoczonych od Trumana do Obamy. Był doradcą amerykańskich prezydentów od Eisenhowera po Busha, z wieloma z nich był zaprzyjaźniony. Do grona swoich przyjaciół zaliczał go Martin Luther King.

Donald Trump napisał na Twitterze: „Nie było nikogo takiego jak on. Będzie go brakowało chrześcijanom i wyznawcom innych religii. Bardzo wyjątkowy człowiek”...

Działalność ewangelizacyjna Billy Grahama miała wpływ na rozwój ruchu przebudzeniowego w Kościele luterańskim w Polsce.

Biografia Billego Grahama TUTAJ
 


wstecz

Filtruj wg daty