Obrady Synodu Kościoła Reformowanego

Podczas nabożeństwa inaugurującego obrady Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Bełchatowie została wprowadzona w urząd prezes Synodu Ewa Jóźwiak.

Wśród gości uroczystości w Bełchatowie był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec oraz Wanda Falk - dyrektor Diakonii Polskiej. 

W programie obrad trwającego w dniach 25 i 26 maja Synodu przewidziano m.in. uczczenie 450. rocznicy wydania Biblii brzeskiej - pierwszego pełnego tłumaczenia Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski, dokonanego przez ewangelików reformowanych w XVI w.

Oryginalny egzemplarz Biblii brzeskiej, przechowywany dotąd w depozycie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, został przekazany delegatom parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie, skąd pochodzi. Z okazji jubileuszu w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie została przygotowana okolicznościowa wystawa z XVI-wiecznym oryginałem księgi.

Prezes Synodu Ewa Jóźwiak jest absolwentką ATK, przed laty pracowała jako dziennikarka w KAI. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ewangelickich. Jej dziadkiem był słynny duchowny luterański i wielki polski patriota, ks. Jerzy Sachs.  Ewa Jóźwiak jest redaktorką naczelną pisma „Jednota”, zasłużonego dla polskiej ekumenii i ewangelicyzmu.

Jest także pierwszą w historii Kościoła reformowanego kobietą, która pokieruje Synodem.


 


wstecz

Filtruj wg daty