Pamiątka poświęcenia kościoła w Puńcowie

W Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim świętowano 30 lat poświęcenia kościoła Jana Chrzciciela.

Uroczyste nabożeństwo dziękczynne zgromadziło miejscowych parafian i gości. Obecni byli duchowni parafii cieszyńskiej: ks. Marcin Brzóska, ks. Tomasz Chudecki oraz ks. Janusz Sikora. Śpiewał Wyższobramski Chór Kameralny. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec dla którego Puńców jest rodzinną miejscowością.


Uroczystość odbyła się rok po jej pierwotnym terminie, 16 maja 2021 roku. Ze względu na pandemię nie mogła się odbyć po trzydziestu latach od poświęcenia kościoła, które miało miejsce 20 maja 1990 roku. 

Mieszkańcy Puńcowa bardzo wcześnie przyjęli wyznanie ewangelickie. Miejscowy kościół, zbudowany w roku 1518, stał się pierwszy kościołem ewangelickim na Śląsku Cieszyńskim. W czasach kontrreformacji prześladowano ewangelików odbierając im kościoły i zakazując praktykowania wiary. Dotknęło to również puńcowian. Na zawsze utracili kościół, który przez ponad 100 lat był centrum życia zboru. Dopiero od roku 1709 ewangelicy mogli ponownie gromadzić się na nabożeństwach w swoim kościele - wtedy jedynym na Śląsku Cieszyńskim - Kościele Jezusowym w Cieszynie.

Ponownie nabożeństwa ewangelickie w Puńcowie zaczęły być odprawiane w drugiej połowie XIX w. w drewnianej kaplicy cmentarnej. W roku 1869 na jej miejscu zbudowano kaplicę murowaną, w której odbywały się także lekcje religii, szkółki niedzielne i spotkania młodzieżowe.

W 1983 roku poświęcono plac pod budowę nowego kościoła. Wysiłkiem wielu zaangażowanych osób, po setkach godzin spędzonych na budowie i siedmiu latach wytężonej pracy puńcowianie ponownie mogli cieszyć się swoim kościołem.      

Z Puńcowa pochodzą duchowni: bp Jerzy Samiec, ks. Adam Glajcar - proboszcz parafii w Częstochowie oraz ks. Tomasz Wigłasz - proboszcz parafii w Białymstoku.


wstecz