Poświęcenie kaplicy w Elblągu

Bp Jerzy Samiec dokonał poświęcenia kaplicy św. Anny, która po latach powróciła do elbląskiej parafii ewangelickiej.

Uroczyste nabożeństwo miało miejsce 18 czerwca 2022 roku w Elblągu. Wzięli w nim udział wierni i duchowni z diecezji pomorsko-wielkopolskiej oraz licznie zgromadzeniu goście ekumeniczni wraz z biskupem elbląskim Kościoła rzymskokatolickiego Jackiem Jezierskim.

Uroczystego aktu poświęcenia dokonał zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec wraz ze zwierzchnikiem diecezji pomorsko-wielkopolskiej bp. Marcinem Hintzem.

Do 1945 roku społeczność ewangelików w Elblągu była bardzo liczna. Po wojnie wiele osób opuściło Elbląg, a parafialny kościół św. Anny został rozebrany w latach 50. Pozostała kaplica, która do niedawna służyła grekokatolikom.

Parafia św. Anny została utworzona w 1621 roku, była wtedy jedną z pięciu ewangelickich parafii w Elblągu. Pierwszy kościół miał konstrukcję szachulcową i nie był zbytnio okazały, w XIX wieku stał się już za mały dla rozrastającej się parafii. W 1899 roku został rozebrany i na jego miejscu postawiono neogotycką świątynię z czerwonej cegły, która przetrwała niespełna 50 lat – opowiada ks. Marcin Pilch z parafii ewangelickiej w Elblągu.

W 1945 roku świątynia została uszkodzona, a w połowie lat 50. została rozebrana przez władze miasta. Zlikwidowano również cmentarz wokół kościoła i na tym miejscu powstał park, znany obecnie jako park Traugutta. Działania wojenne i późniejsze lata przetrwała tylko kaplica kościoła św. Anny, która pierwotnie była kaplicą pogrzebową.

Po wojnie przez krótki czas była używana jeszcze przez ewangelików. Następnie kaplica została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki, a w 1992 roku została przekazana wiernym Kościoła greckokatolickiego w Elblągu i służyła im do 2021 roku. Dzięki przychylności i życzliwości proboszcza tej parafii kaplica została z powrotem przekazana ewangelikom.

Dotychczas zborownicy elbląscy spotkali się na nabożeństwach w domu parafialnym znajdującym się niedaleko kaplicy św. Anny.

Duszpasterzem parafii i jej pierwszym wybranym po wojnie proboszczem jest ks. Marcin Pilch.

Zdjęcia: galeria fotografii


wstecz