Powrót kielicha komunijnego do Dźwierzut

Zaginiony podczas II wojny światowej kielich komunijny wrócił do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach na Mazurach. W uroczystym przekazaniu brał udział bp Jerzy Samiec.

Uroczystość przekazania srebrnego kielicha z XIX wieku odbyła się w kościele ewangelickim w Dźwierzutach. Przekazał go zwierzchnik Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii bp Manfred Rekowski, który urodził się na Mazurach, w asyście zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzego Samca. Obecny był również wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.Uroczystości towarzyszyła wspólna, ekumeniczna modlitwa o pokój. Uczestnicy mogli również wysłuchać koncertu odbywającego się w ramach XXII międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.Naczynia liturgiczne z kościoła w Dźwierzutach zaginęły w trakcie działań wojennych. Od tego czasu ich losy były nieznane.

Dopiero w maju tego roku proboszcz parafii ks. Witold Twardzik, poszukując w internecie informacji o dziejach dźwierzuckiego kościoła, natrafił na zdjęcie kielicha komunijnego w katalogu jednego z domów aukcyjnych w niemieckiej Kolonii. Kielich został dwa dni wcześniej sprzedany na aukcji.

O tym, że naczynie liturgiczne pochodziło z kościoła Dźwierzutach, świadczy inskrypcja wygrawerowana na tzw. stopce. Wynika z niej, że kielich został w 1897 roku podarowany tamtejszej parafii przez rodzinę Gottlieby Liba z Sąpłat.

Ostatecznie kielich został odkupiony przez Krajowy Kościół Ewangelicki w Nadrenii, którego przedstawicielom udało się dotrzeć za pośrednictwem domu aukcyjnego do nowych właścicieli. - Nabywcy kielicha, rodzina katolicka, na własną prośbę pozostaną anonimowi. Wyznali, iż trudno byłoby im posiadać kielich, mając świadomość, że do dziś istnieje parafia w Dźwierzutach, do której on należał - wyjaśnił ks. Twardzik.

Przed powrotem do Dźwierzut zabytkowy kielich został odrestaurowany w tej samej firmie, która go wykonała ze srebra ponad sto lat temu, a obecnie funkcjonuje w Remscheid na zachodzie Niemiec.

Uroczystość przekazania kielicha odbyła się 18 sierpnia 2019r.

Pierwszy kościół w Dźwierzutach powstał ok. 1385 r. i został odbudowany po pożarze pod koniec XVII w. Wśród zachowanego zabytkowego wyposażenia znajduje się m.in. ołtarz z 1599 r. W maju tego roku ks. Twardzik - wspólnie z innym miłośnikiem historii - przeniósł do wnętrza kościoła XIV-wieczną chrzcielnicę, która przez wiele wieków była ukryta w zaroślach i częściowo zakopana w pobliżu świątyni.

Ks. Witold Twardzik, który od ponad 20 lat jest proboszczem i administratorem pasymskiej parafii, jest znany z zaangażowania w ochronę zabytków. W ubiegłym roku kościół ewangelicki w Pasymiu otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany" ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków w kategorii specjalnej - "właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem".


wstecz