Rocznica pogromu kieleckiego

W obchodach 72. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach wziął udział bp Jerzy Samiec.

Spotkanie Żydów i Polaków przed pomnikiem Menora, Marsz Pamięci, przejście ulicami Kielc na cmentarz żydowski i modlitwa z udziałem przedstawicieli Kościołów różnych wyznań i judaizmu – tak w Kielcach wyglądały obchody 72. rocznicy pogromu Żydów, które odbyły się 4 lipca. Zorganizowało je Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Uczestnicy marszu spod Menory przeszli pod kamienicę przy ul. Planty 7, do miejsca pogromu Żydów w 1946 roku. Odsłonięto tam 46 tablic pamięci poświęconych każdej z ofiar, a umieszczonych w bruku przed kamienicą. Marsz zakończył się na cmentarzu żydowskim na Pakoszu, gdzie modlitwę poprowadził naczelny rabin Polski.

Wśród gości obchodów byli m.in.: bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, bp Rafał Markowski – przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, ks. Mirosław Cisowski – reprezentujący rzymskokatolickiego biskupa kieleckiego oraz Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski.

4 lipca 1946 r. w Kielcach, w trakcie krwawych zamieszek zostało zamordowanych 38. obywateli pochodzenia żydowskiego oraz dwóch Polaków. Tłum kielczan napadł na żydowskich mieszkańców kamienicy przy ul. Planty 7, oskarżając ich o uprowadzenie chłopca.

Pogrom przyczynił się do upowszechnienia stereotypu Polaka-antysemity i przyczynił się do masowej emigracji Żydów z Polski. Szacuje się, że wówczas wyjechało ok. 100 tys. osób.
 


wstecz