Rozpoczęto wybory biskupa mazurskiego

W czasie diecezjalnej konferencji duchownych w Olsztynie rozpoczęto proces wyboru nowego zwierzchnika Diecezji Mazurskiej.

W związku z prześciem bp. Rudolfa Bażanowskiego na emeryturę, rozpoczęto procedurę wyboru nowego zwierzchnika Diecezji Mazurskiej.

W dniu 16 października 2017 roku, w czasie konferencji duchownych diecezji mazurskiej, w głosowaniu tajnym, wytypowani kandydaci uzyskali następującą ilość głosów:

ks. Pawel Hause z Kętrzyna 8 głosów, ks. Marcin Pysz z Pisza 6 głosów. Dwóch duchownych wstrzymało się od głosu. 

Spotkanie prowadził zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.

W Kościele ewangelickim Biskupa diecezjalnego wybiera Synod diecezjalny składający się z duchownych i świeckich delegatów parafii, którzy stanowią większość synodałów.

Wyboru dokonuje się z pośród nie więcej niż trzech kandydatów, wytypowanych przez konferencję duchownych. Grupa świeckich synodałów może zgłosić również swego kandydata w wyborach biskupa. 

Wybory zwierzchnika diecezji mazurskiej zaplanowano na 25 listopada 2017, w czasie obrad Synodu diecezjalnego. Nowy biskup obejmie swój urząd po dotychczasowym zwierzchniku diecezji mazurskiej bp. Rudolfie Bażanowskim, który przechodzi na emeryturę w 25 roku pełnienia posługi biskupa. 

 


wstecz

Filtruj wg daty