Spotkanie noworoczne PRE

Mocne słowa do polityków skierował podczas noworocznego spotkania Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Jerzy Samiec, prezes PRE i zwierzchnik polskich luteran, wzywając do wzajemnego szacunku i przestrzegając przed radykalizacją nastrojów społecznych – Z głęboką troską obserwujemy zaostrzające się konflikty opcji politycznych, które przekładają się na podział społeczeństwa.

Ewangelicki biskup zaapelował do polityków, aby nie ulegali emocjom i bardzo mocno ważyli wypowiadane słowa. – Cechą mądrej, odpowiedzialnej większości jest samoograniczenie i poszanowanie praw mniejszości. Jako Kościoły mniejszościowe, które czasami same odczuwają skutki nieodpowiedzialnych zachowań czy wypowiedzi, przestrzegamy przed zaostrzaniem sporów.

Według bpa Jerzego Samca przywódcy polityczni, jak i religii nie powinni dzielić, wykluczać i poniżać innych. – To bardzo ważne, aby umieć się szanować oraz innym nie odmawiać godności. Możemy się ze sobą spierać, mieć skrajnie różne poglądy, przekonania, wyznawać różne wartości, ale nikt nie dał nam prawa do pogardzania drugim człowiekiem – zaznaczył bp Samiec. – To zdanie wypowiadam jako biskup, sługa Jezusa Chrystusa posłuszny swemu Panu. Są to słowa przestrogi, bo zło zaczyna się zwykle od czegoś małego, jednak gdy na nie pozwalamy, mogą przerodzić się w coś, nad czym już nie będziemy panowali – dodał.

W noworocznym spotkaniu PRE uczestniczyli zwierzchnicy Kościołów członkowskich PRE, a także goście ekumeniczni z Kościoła rzymskokatolickiego z nuncjuszem apostolskim, abp. Salvatore Pennacchio na czele. Obecni byli również ambasadorzy Niemiec, Norwegii, Węgier i Szwecji, reprezentanci świata nauki.

Spotkanie odbyło się 16 stycznia 2017 roku w Sali Synodalnej Centrum Luterańskiego w Warszawie. 

źródło: ekumenizm.pl

 


wstecz

Filtruj wg daty