Spotkanie noworoczne u Prezydenta

W Pałacu Namiestnikowskim odbyło się spotkanie noworoczne Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami obecnych w Polsce Kościołów, związków wyznaniowych, religii, narodów i grup etnicznych.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali m.in. bp Jerzy Samiec, bp Jan Cieślar, ks. dr Grzegorz Giemza i ks. Piotr Gaś.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą przedstawicieli Kościołów i wyznań w intencji pokoju i ojczyzny. Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, ks. Piotr Gaś, w modlitwie podziękował Bogu za to, że od wieków pamięta o Polsce, naszej ziemskiej ojczyźnie, za wioski, miasta, za nasze domy i rodziny, za wszystkich którzy do nas przybywają i znajdują u nas schronienie i przyjaźń. Prosił Boga, by uczył ludzi jak powinni miłować drugiego człowieka. Przypomniał, że tym, który spaja ludzi jest Jezus Chrystus. Ks. Gaś podziękował również za wolność i prosił Boga abyśmy, pamiętając o ofierze krzyża Jezusa Chrystusa, ofiarnie pomagali wszystkim, którzy potrzebują pomocy.

W przemówieniu do zebranych gości prezydent Duda podkreślił, że "wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa". Andrzej Duda dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie - przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych, "związanych jednym, najważniejszym elementem - wspólną Rzeczpospolitą".

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej życzenia przekazał jej Dyrektor ks. dr Grzegorz Giemza. Ks. Giemza życzył, by w roku obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości "świętowanie było tak różnorodne i tak rozkwitło, by było zaskoczeniem dla nas wszystkich, szczególnie dla tych, który trochę może powątpiewają, bo nasza Polska jest pełna barw i chodzi o to by wszystkie te barwy zauważyć, oczywiście na tle bieli i czerwieni, bo jakże by inaczej". Dyrekto PRE podkreślił, że należy pamiętać, że jedność jest darem, nie jest dana na zawsze. "Trzeba się o nią troszczyć, czasem trzeba walczyć. Czasem trzeba włożyć duży wysiłek".

W noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. z Kościoła rzymskokatolickiego: abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak - Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, sekretarz KEP bp Artur Miziński, biskup polowy WP Józef Guzek i warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk, a także abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, Michael Schudrich - naczelny rabin Polski, mufti Tomasz Miśkiewicz - reprezentujący Muzułmański Związek Religijny oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obecni byli ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP oraz doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, na czele z szefem gabinetu ministrem Adamem Kwiatkowskim.
 


wstecz