Spotkanie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich GEKE

W szwajcarskiej Bazylei odbyło się Walne Zgromadzenia GEKE. Kościół w Polsce reprezentowali: bp Jerzy Samiec, ks. Marcin Brzóska i dr Iwona Baraniec. 

„Wyzwoleni – połączeni – zaangażowani” to hasło przewodnie 8. Walnego Zgromadzenia Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE), które odbyło się w dniach 13-18 września 2018 r. w Bazylei (Szwajcaria). W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Kościołów z ponad 30 krajów europejskich. Kościół ewangelicki w Polsce reprezentowali bp Jerzy Samiec, ks. Marcin Brzóska i dr Iwona Baraniec.

Podczas zgromadzenia została wybrana nowa Rada GEKE, w której skład wszedł m.in. ks. Marcin Brzóska (wcześniej był zastępcą członka Rady GEKE).

Walne Zgromadzenie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie przyjęło do swojego grona Łotewski Kościół Ewangelicko-Augsburski za Granicą (LELCA). Kościół powstał na fali emigracji związanej z sowiecką okupacją krajów bałtyckich. Siedziba LELCA jest umiejscowiona tam, gdzie rezyduje aktualny zwierzchnik Kościoła. Obecnie jest to abp Lauma Zusevics, która urzęduje w Greendale w USA.

Podczas zgromadzenia zaprezentowano wydaną w Polsce w 2018 r. publikację „Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie”. Jest to wybór dokumentów z lat 1973–2012, związanych z Konkordią Leuenberską, które powstały w środowisku GEKE.

Wspólnota Kościołów Ewangelickich Europy jest wspólnotą 94 europejskich Kościołów protestanckich (równocześnie 108 sygnatariuszy Konkordii Leuenberskiej). Założona została  w 1974 roku, GEKE skupia m.in. Kościoły luterańskie, reformowane, waldensów i ewangelicko-unijne które podpisały Konkordię Leuenberską, siedem Kościołów metodystycznych (odrębne porozumienie) oraz pięć Kościołów południowoamerykańskich, założonych przez imigrantów z Europy.

Biuro organizacji znajduje się w Wiedniu. O działaniach Wspólnoty decyduje Walne Zgromadzenie, które odbywa się co 6 lat. Pomiędzy zgromadzeniami pracami GEKE kieruje 13 osobowa Rada.


wstecz