Szulki na wigilijnym stole

Szulki cynamonowe to świąteczny przysmak Śląska Cieszyńskiego na Boże Narodzenie. W domach ewangelickich, tak  opłatki, jak i szulki powinny znaleźć się na każdym wigilijnym stole.

Tradycja bożonarodzeniowych szulek, czyli delikatnych wafli przypominających opłatki, jest na Śląsku Cieszyńskim wciąż żywa, a nawet z roku na rok grono amatorów tego świątecznego specjału powiększa się.

Szulki wymyślono dla dzieci, ale uwielbiają je także dorośli. Delikatne rurki z nutką cynamonu cieszą się dużym powodzeniem. Szulki to tradycja przede wszystkim ewangelicka. Wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego nie wyobraża sobie bez nich świąt.

Dawniej, zwinięte w rulonik smakołyki, wypiekano w prawie każdym ewangelickim domu. Obecnie można je kupić w większości cieszyńskich parafii ewangelickich.

Szulki są typowo regionalnym specjałem – poza Śląskiem Cieszyńskim się ich nie jada. „Szczęściarzami” są posiadacze specjalnej maszynki do wypiekania, tzw. „żelazka”, bo tylko oni mogą szulki wykonać samodzielnie. Ich sekretem jest odpowiednie ciasto.

W cieszyńskim Muzeum Protestantyzmu, które działa przy Parafii Ewangelickiej, można znaleźć zabytkowe formy do pieczenia szulek.  


wstecz

Filtruj wg daty