Upamiętnienie bp Juliusza Bursche

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające bp. Juliusza Bursche: konferencja naukowa na ChAT, nabożeństwo oraz symboliczne pochowanie urny zawierającej ziemię z niedawno ustalonego miejsca pochówku Biskupa. 

100-lecie niepodległości Polski było okazją do przypomnienia postaci, które przysłużyły się odbudowie Rzeczpospolitej. Na niwie Kościołów ewangelickich taką postacią jest niewątpliwie bp Juliusz Bursche, pierwszy zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w odrodzonej Polsce.

Dwudniowe uroczystości miały miejsce w Warszawie, w dniach 23 i 24 listopada 2018 roku. Ich uczestnikiem był bp Jerzy Samiec.  

Konferencja „Biskup Juliusz Bursche w 100-lecie niepodległej Rzeczpospolitej” zorganizowana 23 listopada 2018 r. przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce oraz ewangelicką parafię Świętej Trójcy w Warszawie zgromadziła w siedzibie uczelni grono przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, władz i organizacji samorządowych, środowiska naukowego oraz członków rodziny bp. Juliusza Bursche z kraju i z zagranicy.

Przedstawiono następujące wystąpienia: prof. dr hab. Juliusz Gardawski (Szkoła Główna Handlowa), prawnuk bp. Juliusza Bursche, przedstawił historię rodziny Bursche ukazując na jej tle postać przyszłego superintendenta generalnego i biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego; prof. dr hab. Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański) przyjrzał się historii ks. bp. Juliusza Bursche w czasie I wojny światowej, przedstawiając, co na temat jego postaci w tym okresie wiemy, czego zaś nie i co jest powodem naszej niewiedzy; prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) podjął pytanie: „Bursche – polityk czy duchowny?”.

Prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa) przedstawił kontekst działalności ks. bp. Juliusza Bursche w dwudziestoleciu międzywojennym w wystąpieniu pt.: „Narodowa Demokracja wobec wielokulturowości Rzeczpospolitej”. W kolejnym wystąpieniu prof. UWM dr. hab. Grzegorz Jasiński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) przedstawił mazurskie wątki działalności ks. bp. Juliusza Bursche. Sesje zamknęło przedłożenie prof. dr. hab. Karola Karskiego (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie) poświęcone było działalności ks. bp. Juliusza Bursche na międzynarodowej arenie ekumenicznej.

Następnego dnia, w
ewangelickim kościele Świętej Trójcy, miało miejsce nabożeństwo pamięci bp. Juliusza Bursche. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.

Przypomniał postać bpa Bursche oraz podkreślił skąd czerpał on inspirację do swojej pracy. Nawiązał do osoby ks. Leopolda Otto i wpływu jaki wywarł na ludzi Kościoła w tym czasie. Zwrócił uwagę na wartość powołania i działania Boga w życiu biskupa.

"To Bóg jest tym, który prowadził Biskupa na jego drodze życia. To On wyposażył go w umiejętności, zdolności. Postawił też na jego drodze tych, a nie innych ludzi. Prowadził go przez koleje wydarzeń, które czasami wydawały się niepotrzebne czy nie mieć sensu. Można by tu przytaczać wiele takich historii, a później okazywało się, że były one niezwykle pomocne i dzięki nim udawało się osiągnąć jakiś cel" - wskazywał kaznodzieja.

Po nabożeństwie członkowie rodziny Biskupa oraz osoby zgromadzone na uroczystości udali się na cmentarz ewangelicki gdzie miało miejsce symboliczne pochowanie urny zawierającej ziemię z niedawno ustalonego miejsca pochówku Biskupa Męczennika.


wstecz