Uroczystości w Częstochowie

Częstochowscy ewangelicy świętowali podwójny jubileusz: 500 lat Reformacji i 150. rocznicy urodzin pierwszego proboszcza tutejszej parafii ks. Leopolda Wojaka. W uroczystościach brał udział zwierzchnik Kościoła.

Obchody miały miejsce 1 czerwca 2017r. Na konferencji popularno – naukowej w ratuszu, poświęconej częstochowskim ewangelikom i ich wpływowi na rozwój miasta i okolic pojawili się duchowni różnych wyznań. Gospodarzy reprezentowali m.in. biskupi Jerzy Samiec, Marian Niemiec i Paweł Anweiler, kiedyś proboszcz częstochowskiej parafii oraz prezes Synodu Kościoła ks. Adam Malina. Wśród gości był np. arcybiskup senior Stanisław Nowak i proboszcz częstochowskiej parafii prawosławnej ks. Mirosław Drabiuk.

– Różnorodność jest podstawą współczesnego świata – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Częstochowa rozwijała się najlepiej, gdy obok siebie żyli przedstawiciele różnych narodowości, religii i kultur. Powinniśmy nawiązywać do tej tradycji pisząc scenariusze na rozwój Częstochowy.

Od samorządu województwa śląskiego obecny proboszcz parafii w Częstochowie ks. Adam Glajcar otrzymał złotą odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Od prezydenta Częstochowy: medal Merentibus przyznawany tym, którzy „dobrze czynią” Częstochowie.

Uroczystość połączona była z promocją wydanej po raz pierwszy drukiem kroniki, którą prowadził pierwszy proboszcz częstochowskiej parafii oraz z otwarciem wystawy o ewangelikach w Częstochowie. Najliczniej zgromadzone są na niej pamiątki związane z postacią ks. Leopolda Wojaka. Jest przede wszystkim oryginał kroniki prowadzonej przez duchownego, sygnet, który w 1941 roku otrzymał od parafian z okazji 50-lecia ordynacji, naczynia liturgiczne, z których korzystał – dar od konfirmantów rocznik 1914.

Muzycznym finałem Jubileuszu był koncert zespołu Impast „Sola Scriptura” w ewangelickim kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.


wstecz

Filtruj wg daty