W Rzymie upamiętniono bp. Bursche

W Rzymie odbyło się nabożeństwo upamiętniające bp. Juliusza Burschego. Podczas uroczystości przedstawiciele rodziny biskupa, razem z bp. Jerzym Samcem, przekazali list bp. Burschego napisany w obozie koncentracyjnym.

Uroczystość miała miejsce 9 września 2019r. w bazylice św. Bartłomieja w Rzymie, która jest miejscem upamiętnienia męczenników - świadków Chrystusa różnych wyznań od XX wieku do czasów najnowszych.

Poszczególne kaplice boczne kościoła poświęcone są chrześcijanom, którzy w różnych regionach świata byli prześladowani z powodu swojej wiary i ponieśli śmierć. W kościele znajduje się także miejsce poświęcone ofiarom komunizmu i nazizmu. To właśnie tutaj został umieszczony list bp. Burschego.

Biskup Juliusz Bursche jest trzecim - po ks. Dietrichu Bonhoefferze i ks. Paulu Schneiderze - ewangeliku, który znalazł swoje stałe miejsce w ekumenicznej pamięci.

W uroczystości uczestniczyły delegacje Kościołów z Polski i Niemiec. 

Podczas uroczystości kazanie wygłosił bp Frank-Otfried July, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii i jednocześnie przewodniczący Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej.

W swoim pozdrowieniu, bp Jerzy Samiec zwrócił uwagę na cel spotkania w Rzymie i przypomniał okoliczności powstania listu: "Jesteśmy tutaj, aby wspomnieć bpa Juliusza Bursche i przekazać jego list, który napisał do swojej rodziny w dniu 15 czerwca 1941 roku z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen Oranienburg. W niewielkiej ilości słów, które mógł napisać (władze więzienia zgadzały się na listy o max. liczbie 15 linijek) chciał przekazać pozdrowienia ale też wyrazić swoje uczucia. Napisał, że gdyby nie tęsknota za rodziną i ukochanym Kościołem z jego nabożeństwami i ojczyzną czułby się dobrze. Codziennie też dziękuje Bogu za kolejny przeżyty dzień. Znajdował się w więzieniu, a faszyzm przeżywał dni tryumfu. Oznaczało to dla biskupa całkowitą katastrofę. Likwidację Polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który budował od początku odrodzenia się Polski po pierwszej wojnie światowej."

Zwierzchnik polskich luteran podkreślił, że bp Bursche "mimo zewnętrznej sytuacji zachował wiarę i nadzieję. Nigdy nie należy zbyt szybko twierdzić, że ponieśliśmy klęskę lub zwycięstwo. Nie znamy Bożych dróg. On wie jaka jest nasza przyszłość i co z sobą dla nas przyniesie. Biskup zmarł w niewoli. Faszyzm został pokonany. A po drugiej wojnie światowej odrodził się Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Bóg jest wielki i prowadzi nas swoimi drogami. Najlepiej jest mu całkowicie się powierzyć i zaufać. Oby ten szczególny kościół wypełniony wspomnieniami osób, które zginęły za wiarę przypominał nam, że nie mamy tu miejsca trwałego i pielgrzymujemy do Jego Królestwa".

Na koniec bp Samiec nawiązał do kazania bp. July i wyraził nadzieję, że "w dzisiejszych czasach ekumenizm i naszą współpracę pogłębiać będą również wyzwania, które stoją przed nami. Obyśmy pełni, ufności, wytrwałości i wiary, byli niestrudzonymi świadkami Chrystusa w tym świecie".

Dr. Cesare Zucconi, sekretarz generalny Wspólnoty Sant’Egidio, podziękował gościom za przyjaźń i współpracę jaka istnieje od wielu lat pomiędzy Wspólnotą a Kościołami luterańskimi w Niemczech, Polsce i na świecie. Wyraził radość, że canna pamiętka po luterańskim biskupie z Polski, Juliuszu Bursche znalazła swoje miejsce w bazylice. Podkreślił, że Bursche został zabity, ponieważ "głosił Ewangelię bez granic i nie chciał zaakceptować nacjonalistycznej logiki". Zucconi dodał, że to ważne przesłanie również w naszych czasach, w których nacjonalizmy się odnawiają.

Inicjatywa uczczenia biskupa Juliusza Burschego wyszła ze strony Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej, pomysł podjęła Wspólnota Sant'Egidio.

Z przedstawicielami wspólnoty spotkał się zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec podczas wizyty studyjnej w Kościele Waldensów w 2018 r. i przekazał propozycję rodzinie biskupa Juliusza Burschego.

W uroczystości z ramienia Kościoła w Polsce wzięli udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, radca Rady Synodalnej ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Świętej Trójcy ks. Piotr Gaś i koordynator ds. kontaktów międzynarodowych Anna Wrzesińska oraz członkowie rodziny bp. Burschego Anna Łupienko i Stefan Gardawski.

Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej reprezentowali m.in.: bp dr Frank Otfried July, biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii i jednocześnie przewodniczący Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej., bp dr Karl-Hinrich Manzke z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Schaumburg-Lippe, odpowiedzialny za relacje luterańsko-katolickie w Niemczech, ks. nadradca Norbert Denecke, dyrektor niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej oraz ks. nadradca Oliver Schuegraf, referent ds. międzynarodowych.


wstecz