Wizyta biskupa z Namibii

Na zaproszenie zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca z kilkudniową wizytą studyjną gościł w Polsce bp Ernst Gamxamub z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Namibii, gdzie ewangelicy stanowią blisko 70% ludności kraju.

W czasie wizyty w dniach 6 - 11 sierpnia 2016, obaj biskupi odwiedzili ważne dla Kościoła miejsca na Mazurach, w Krakowie, Bielsku, Cieszynie, Dzięgielowie i Warszawie.

Istotnym elementem pobytu gościa z Namibii było odwiedzenie miejsc związanych z historią Żydów w Polsce: muzeum Polin w Warszawie, krakowskiego Kazimierza oraz muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu.

Pierwszym etapem wizyty były spotkania na Mazurach: udział w uroczystościach 625-lecia poświęcenia kościoła w Pasymiu, gdzie bp Ernst wygłosił kazanie oraz prezentacja działalności prowadzonej przez Parafię w Mikołajkach.

Następnego dnia goście zwiedzili parafię krakowską i miasto. W Cieszynie biskupi spotkali się m.in. z bp. Adrianem Korczago. W Kościele Jezusowym gość z Afryki miał możliwość zapoznania się z życiem i historią ewangelików na Śląsku Cieszyńskim. 

Częścią wizyty było spotkanie z burmistrzem Cieszyna Ryszardem Macurą. Biskup z Namibii życzył Cieszynowi Bożego błogosławieństwa, a jego mieszkańcom wiele pomyślności.

Bp Gamxamub odwiedził także Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Diakonat Eben-Ezer w Dzięgielowie. W rozmowie na temat przyszłości diakonatu podkreślił, że w sytuacji, gdy pozornie coś się kończy, szczególnie potrzebna jest obecność Chrystusa.

Ostatnim etapem pobytu w Polsce, było spotkanie z ks. Piotrem Gasiem, proboszczem Parafii Św. Trójcy w Warszawie. W kościele Św. Trójcy bp. Gamxamub zapoznał się z historią i współczesnością warszawskiej parafii.

Na koniec wizyty biskup z Namibii podkreślił, że wprawdzie Kościół ewangelicki w Polsce jest w mniejszości, lecz dzięki oddanym i zaangażowanym osobom ma mocny głos, który może i powinien być słyszalny szczególnie w perspektywie obchodów 500 lat Reformacji.
 
Biskupom w podróży po Polsce towarzyszyli pracownicy Kancelarii Biskupa Kościoła.

Luteranie w Namibii to ponad dwa miliony wiernych w kraju liczącym 2.5 miliona mieszkańców. Istnieją tam trzy Kościoły luterańskie, których powstanie związane jest z działalnością misjonarzy przybyłych z Niemiec i Finlandii w XIX w. 

Biskup Ernst Gamxamub ma 60 lat i od 2013 roku jest zwierzchnikiem drugiego co do wielkości Kościoła luterańskiego w kraju z 420.000 wiernymi, zrzeszonymi w 54 parafiach, mieszkającymi głównie w południowej części kraju.

W 2017 roku w Namibii odbędzie się Walne Zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej. Uczestniczyć w nim będzie także delegacja Kościoła z Polski.


wstecz