Zmarła śp. Aniela Szarek

W Bielsku-Białej, w wieku 82 lat odeszła do wieczności śp. Aniela Szarek. Zmarła była żoną biskupa Jana Szarka.

Śp. Aniela Szarek zmarła 5 stycznia 2019 roku. Była emerytowanym naczelnikiem wydziału Narodowego Banku Polskiego oraz osobą zaangażowaną w życie Kościoła na wielu płaszczyznach. 

Nabożeństwo żałobne odbyło się 12 stycznia 2019 roku, w kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra w Bielsku.
 
Śp. Aniela Szarek z domu Bujak urodziła się 18 marca 1936 w Cisownicy na Śląsku Cieszyńskim jako córka Jana i Emilii z domu Olszar. Po zdaniu matury w Liceum Administracyjno-Handlowym w Bielsku-Białej roku studiowała w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach na Wydziale Finansów i Rachunkowości Przemysłu, które ukończyła z tytułem magistra ekonomii.

W 1960 roku zawarła związek małżeński z Janem Szarkiem, z którym przeżyła ponad 58 lat.

Jak wiele żon duchownych wraz z mężem zmieniała miejsca zamieszkania: Nawiady na Mazurach (1960-1962), Giżycko (1962-1970), Bielsko-Biała (1970-1991), Warszawa (1991-2001) i 2001 z powrotem w Bielsku-Białej.

Od 1970 roku zawodowo była związana z pracą w Narodowym Banku Polskim. W 1991 roku, ze względu na konieczność przeprowadzki do Warszawy, przeszła na wcześniejszą emeryturę będąc na stanowisku naczelnika wydziału ekonomicznego NBP w oddziale w Bielsku-Białej. 

Oznaczona Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Oprócz pracy zawodowej była zaangażowana w służbę w Kościele jako organizator i nauczyciel Szkółek Niedzielnych oraz spotkań młodzieżowych. Była organistą i dyrygentem chórów, zespołów muzycznych oraz teatralnych. Organizowała pracę wśród kobiet w kraju i zagranicą. Była jedną z inicjatorek ogólnopolskich spotkań kobiet, które są organizowane do tej pory pod nazwą Forum Kobiet Luterańskich.

Była członkiem Synodalnej Komisji Kobiet w latach 1991-2001 oraz Komisji Kobiet przy Polskiej Radzie Ekumenicznej.
 
Publikowała w Zwiastunie i Kalendarzu Ewangelickim artykuły ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kobiecej i rodzinnej.

Pozostawiła męża - bp Jana Szarka, syna - ks. Piotra Szarka i córkę Ewę wraz z rodzinami.


wstecz