Zaproszenia

Kościół zaprasza do przeżywania duchowości Czasu Pasyjnego w codziennym życiu. Przez włączenie się do działania: "7 tygodni bez" oraz "skarbonki diakonijnej", doświadczanie Bożej miłości i przebaczenia może znaleźć swój praktyczny wymiar.

„7 tygodni bez” to akcja organizowana w czasie pasyjnym, która inspiruje do zmiany przyzwyczajeń i nawyków w relacjach z ludźmi i Bogiem, do rezygnacji z czegoś, by móc otworzyć się na nowe.

Tegoroczną akcję „7 tygodni bez” pod hasłem: "Siedem Tygodni z Dobrym Słowem”, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła inicjuje już po raz piętnasty.

Na stronie akcji czytamy: "Przyznajmy, że mamy swój udział w wypowiadaniu niepotrzebnych, zbyt krytycznych, nieraz krzywdzących słów. Zrezygnujmy z nich. W to miejsce wprowadźmy słowa, które budują, leczą. Są takie. Słowa pociechy, pochwały, wdzięczności. Proponujemy „Siedem Tygodni z Dobrym Słowem”.
 
Początek tej akcji i pomysł dała grupa zachodnich dziennikarzy i teologów w 1983 roku, która postanowiła, że przez 7 tygodni będzie pościć. Od tamtej pory dołączyło do niej już ponad 2 miliony ludzi.
 
"Chrystus dla naszego zbawienia dobrowolnie zrezygnował ze swojej boskości, dlaczego sami nie mielibyśmy poddać się próbie, że potrafimy też z czegoś zrezygnować? Nie dlatego, że dzięki temu coś zyskamy u Boga, ale żeby poznać samych siebie. Dlatego też rezygnując z czegoś powstaje miejsce na nowe… na czas z Bogiem."

Szczegóły TUTAJ

Pod hasłem „Czas miłosierdzia” ruszyła także ekumeniczna akcja charytatywna Skarbonka Diakonijna 2021. Diakonia Polska prowadzi ją już 26. raz. Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi „Czas miłosierdzia”.

Zarówno idea, jak i hasło akcji mają swoje znaczenie w sytuacji, w której znalazł się w ostatnim czasie cały świat. Pandemia COVID-19 przyniosła globalne zagrożenie dla życia i zdrowia miliardów ludzi, a także wiele problemów w życiu społecznym i gospodarczym.

Szczególnie poszkodowane są osoby starsze i chorujące przewlekle, które nie tylko są bezpośrednio narażone na utratę zdrowia i życia, ale również muszą się zmagać z samotnością spowodowaną ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. Z drugiej strony dzieci doświadczyły – a część z nich dalej doświadcza – wielomiesięcznej nauki zdalnej i ograniczenia bezpośrednich kontaktów z grupą rówieśniczą, co wpływa na jakość kształcenia, czasem prowadzi wręcz do wykluczenia edukacyjnego, a także zakłóca proces socjalizacji.

Przyłączając się do akcji Skarbonka Diakonijna można to doświadczenie przekuć na miłosierdzie. To okazja do tego, aby ograniczyć swoją konsumpcję i wesprzeć tych, którzy potrzebują pomocy.

Zebrane środki Diakonia Polska przekaże na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb.

Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.

W tym roku Diakonia Polska rozprowadziła 9 tys. skarbonek, które trafiły do parafii ewangelickich w całej Polsce. Akcja potrwa do Wielkanocy.

Wpłat można dokonywać również przez stronę Diakonii Polskiej. Szczegóły: TUTAJ


 


wstecz