Zaproszenia

Trwa ogólnopolska akcja charytatywna „Prezent pod choinkę”. W Polsce organizowana jest już po raz 18. Polega na przygotowaniu prezentów w pudełkach po butach, które później trafiają do ubogich dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach i kościołach na Białorusi, w Rumunii i na Ukrainie.

W zeszłym roku dzięki Wam udało nam się zebrać 5 812 prezentów! To rekord w historii tej akcji!

2681 paczek zawieźliśmy na Ukrainę, 2075 do Rumunii, 726 na Białoruś, a 330 do Bułgarii, gdzie otrzymały je dzieci przebywających tam uchodźców z Syrii i Palestyny.
Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy je przygotowali oraz wolontariuszom za pomoc w koordynacji akcji i przygotowaniu paczek do transportu.

Aby prezenty dotarły do dzieci na czas trzeba działać już dziś. Do listy koordynatorów akcji można przyłączyć się w każdym miejscu w Polsce, zachęcając do zrobienia paczki znajomych, rodzinę, pracowników firmy, członków parafii czy organizacji społecznych. Materiały promocyjne bezpłatnie przekazuje główny organizator akcji - Centrum Misji i Ewangelizacji  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Do tej pory w akcji wzięły udział środowiska edukacyjne, kulturalne i kościelne. Koordynatorami lokalnymi są wolontariusze: nauczyciele przedszkoli i szkół, studenci, pracownicy firm, katecheci i księża, którzy sami się zgłaszają do organizatora i czuwają nad przebiegiem akcji w swoich miejscach.

Organizatorem akcji jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelickiego we współpracy z Diakonią Polską oraz Oddziałem Śląskim "Joannici Dzieło Pomocy".

Główne zasady akcji są bardzo proste: paczkę można przygotować samodzielnie lub zlecić to CME. Obok zabawek organizatorzy zachęcają do zakupu szczoteczki i pasty do zębów, rękawiczek, czapki, ciepłej bielizny, drobnych artykułów szkolnych i higienicznych. Paczka powinna zawierać tylko nowe rzeczy i oryginalnie zapakowane słodycze z datą ważności upływającą nie później niż 1 kwietnia 2019 roku.

Przede wszystkim jednak darczyńca musi zdecydować dla kogo przygotowuje paczkę i taką informację zamieścić na pudełku. Po pierwsze wybrać: chłopiec czy dziewczynka, po drugie wskazać grupę wiekową. 

Prezent można przygotować w każdym zakątku Polski. W każdym województwie są koordynatorzy akcji, którym można paczkę przekazać. Wraz z nią trzeba wpłacić 10 złotych (opłata na pokrycie kosztów organizacji oraz transportu, koordynator wystawia pokwitowanie).

Osoby, które chcą zamiast prezentu przekazać pieniądze na przygotowanie i wysłanie paczki mogą wpłacić kwotę 60 zł na konto: 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138 z dopiskiem „Wirtualna paczka” oraz „chłopiec” lub „dziewczynka”.

Paczki i przelewy pieniężne przyjmowane są tylko do 15 listopada. Po tym terminie organizatorzy rozpoczynają żmudną pracę związaną z ekspedycją paczek zagranicę i restrykcyjnymi przepisami  celnymi.

Więcej informacji na: prezent.cme.org.pl

Wszystkich zainteresowanych włączeniem się do akcji prosimy o kontakt:

prezent@cme.org.pl

Film tutaj jak pakować prezent


wstecz