Zaproszenia

W czwartek, 24 stycznia w kinie Muranów w Warszawie o godz. 18.00, rozpocznie się spotkanie promujące polską wersję językową serialu animowanego „Życie Marcina Lutra”. Jej producentem jest Wydawnictwo Warto. Gościem specjalnym spotkania będzie węgierski reżyser Zsolt Rickly.
 


Serial, który składa się z 10 odcinków, przedstawia życie byłego mnicha, a później teologa i reformatora, którego dzieła i teologia ugruntowały podstawy odnowy Kościoła. Pokazuje dzieciństwo Lutra, jego wczesne lata w klasztorze, a także lata konfliktu, aż do narodzin Reformacji. Przedstawione są w nim również najważniejsze wydarzenia historyczne i charakterystyka Kościoła w XVI wieku.

Film został stworzony przez węgierskiego reżysera Zsolta Rickly’ego na podstawie scenariusza Jánosa Lackfi’ego. Jego wizualny styl łączy drzeworyt i film rysunkowy, co w doskonały sposób przybliża widzowi epokę średniowiecza.

Wersja polska filmu jest siódmą w Europie, po węgierskiej, niemieckiej, angielskiej, fińskiej, litewskiej, brazylijskiej i portugalskiej. Jej producentem jest Wydawnictwo Warto, a reżyserem Jerzy Latos, twórca i założyciel Teatru Dobrego Serca w Warszawie.

Do współpracy zostali zaproszeni polscy aktorzy i aktorki, m.in.: Tomasz Kozłowicz jako Luter (znany głos z „Harrego Pottera i Insygnia Śmierci) oraz Maciej Makowski („Planeta singli”), Zbigniew Dziduch („Epoka lodowcowa”), Dariusz Kowalski („Plebania”), Kamila Bujalska („Bodo”), Paulina Dulla („Kobiety mafii”), Maciej Wilewski („Listy do M.”), Michał Głowacki ("Hotel Transylwania") i Maciej Maziarz jako głos małego Lutra.

Serial świetnie nadaje się do celów edukacyjnych. Może być wykorzystany w celach niekomercyjnych podczas spotkań, lekcji historii, jego odbiorcą może być zarówno nastolatek, jak i dorosły.

Historia, która się wydarzyła i wciąż wpływa na losy wielu ludzi – to jeden z powodów, dla którego warto obejrzeć ten film, niezależnie od własnych poglądów, przekonań i wyznania. A pytania, które on stawia są zaskakujące i sięgają głęboko.

János Lackfi, scenarzysta filmu opisuje to w taki sposób: To miała być wycieczka do innej epoki i sprostanie pewnym wyzwaniom językowym – rodzaj nowoczesnej kuchni opartej na tradycyjnych smakach. Potem historia zaczęła się pod moją skórą. Kiedy towarzyszyłem Lutrowi w jego wysiłkach wychowania dzieci, narodziło się moje spóźnione szóste dziecko. Mój najstarszy syn i córka pobrali się za jednym mrugnięciem oka, a ja miałem troje wnuków w półtora roku. Pracując nad dziesiątym, ostatnim epizodem życia Lutra, musiałem stać i patrzeć, jak mój ojciec zmaga się ze śmiercią. (…) Całe istnienie i wszystkie jego drastyczne zakręty przegryzały się do ​​tego filmu, który stał się częścią mojego codziennego życia.

Patronat:
ChAT Wydział Pedagogiczny
Ekumenizm.pl
Kino Muranów
Luteranie.pl
Miasto Dzieci.pl
Węgierski Instytut Kultury
Qlturka.pl
Zwiastun Ewangelicki

Producent w Polsce:
Wydawnictwo WARTO Centrum Misji i Ewangelizacji

Partner strategiczny:
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce

Wsparcie:
Światowa Federacja Luterańska
Kościół Ewangelicko-Luterański na Węgrzech


wstecz