24 maja 2023
W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miała miejsce konferencja z okazji 50. lat podpisania Konkordii Leuenberskiej, w której uczestniczyli m.in. duchowni z diecezji cieszyńskiej, pomorsko-wlkp., wrocławskiej i warszawskiej oraz przedstawiciele diecezji katowickiej i mazurskiej.
Międzynarodowa Konferencja: „50 lat Konkordii Leuenberskiej – dziedzictwo i wyzwania” odbyła się 24 maja 2023 roku.

Słowa pozdrowienia przekazali m.in. biskupi trzech Kościołów ewangelickich w Polsce, które należą do WKEE: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej) i bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany).
Na konferencji rozważano m.in. takie zagadnienia, jak recepcja Konkordii Leuenberskiej, Zgoda Sandomierska jako dokument prekursorski w jednoczeniu się Kościołów ewangelickich, dorobek Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie w zakresie dialogu ekumenicznego, refleksji etycznej czy debaty teologicznej. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele WKEE: prezydent ks. dr John Bradbury, członek prezydium ks. Marcin Brzóska i sekretarz generalny ks. dr Mario Fischer, przedstawiciele polskich Kościołów ewangelickich: bp prof. Marcin Hintz, prof. Jerzy Sojka i Krzysztof Bandoła-Skierski, a także zagraniczni teolodzy ks. dr Jorgen Thaarup i dr Krisztián Kovács.
Podczas konferencji medal Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie otrzymał prof. Karol Karski, polski teolog ewangelicki i ekumenista, tłumacz i propagator Konkordii Leuenberskiej.
Konferencję zwieńczyło nabożeństwo w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie, a kazanie wygłosił ks. dr Mario Fischer.
Konkordia Leuenberska to dokument ekumeniczny przyjęty 16 marca 1973 w Leuenbergu w Szwajcarii przez większość europejskich Kościołów luterańskich i reformowanych, a także Kościoły ewangelicko-unijne, waldensów i braci czeskich. Przedstawia wspólne stanowisko w dzielących wyznania ewangelickie kwestiach chrztu, Wieczerzy Pańskiej, predestynacji oraz kwestii chrystologicznych, umożliwiając wprowadzenie wspólnoty ołtarza i ambony.
Podpisanie dokumentu umożliwiło powstanie 1 października 1974 wspólnoty Kościołów ewangelickich, zwanej Leuenberską Wspólnotą Kościołów, która w 2003 roku zmieniła nazwę na Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie. W 1997 roku do wspólnoty przystąpiło również siedem Kościołów metodystycznych. Obecnie wspólnota liczy 105 Kościołów, w tym kilka południowoamerykańskich.