6 stycznia 2015
Tradycyjnie, 6 stycznia Kościoły zachodnie (ewangelicki i rzymskokatolicki) obchodzą Święto Epifanii czyli Objawienia Pańskiego. W Polsce święto to jest znane jako Święto Trzech Króli.
Święto Epifanii to najstarsze święto chrześcijańskie poświęcone Chrystusowi i w odróżnieniu od innych nie posiada żydowskich korzeni. Przypomina o światłości, jaka przyszła na świat w Jezusie Chrystusie dla wszystkich ludzi. Dlatego też w dniu tym w wielu Kościołach wspomina się dzieło misji – chrześcijan, którzy z narażeniem życia i zdrowia niosą Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.
Nie ma dokładnych informacji, od kiedy święto Objawienia Pańskiego obchodzone było w Kościele chrześcijańskim. Najstarsze źródła poświadczają, że święto wywodzi się z Egiptu z końca IV wieku. Początkowo Święto Epifanii poświęcone było Narodzeniu Pańskiemu, pamiątce Chrztu Pańskiego, cudowi w Kanie Galilejskiej oraz przybyciu mędrców ze Wschodu, których symbolika zdominowała późniejsze przekazy liturgiczne.
W wielu parafiach ewangelickich Święto Epifanii to czas wspólnego chwalenia Boga pieśniami bożonarodzeniowymi. Odbywają się koncerty chórów i zespołów, a na nabożeństwach wierni słuchają Ewangelii o Bogu objawionym ludzkości w Jezusie Chrystusie.
W Polsce, od roku 2011 Święto Epifanii jest dniem wolnym od pracy.