29 kwietnia 2016
W Warszawie, w dniach 28-29 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Konsystorza nowej kadencji. Radcy podjęli decyzję m.in. o zatwierdzeniu listy kandydatów w wyborach na proboszcza parafii w Pszczynie.
W głosowaniu tajnym na poszczególnych kandydatów, Konsystorz do wyborów dopuścił: ks. Alfreda Borskiego ze Szczytna, ks. Mirosława Czyża ze Skoczowa i ks. Bogdana Wawrzeczko z Węgrowa.
W Kościele Ewangelickim proboszcza parafii wybierają wierni. Po zatwierdzeniu listy wyborczej przez Konsystorz, w parafii ogłaszane są terminy nabożeństw i spotkań kandydatów z parafianami oraz data parafialnego zgromadzenia wyborczego. Wybrany duchowny zostaje wprowadzony w urząd proboszcza przez biskupa diecezjalnego podczas uroczystego nabożeństwa.
Ponadto Konsystorz dopuścił ks. Pawła Melera, wikariusza diecezji warszawskiej, do drugiego egzaminu kościelnego (pro ministerio). Egzamin ten jest sprawdzianem kompetencji duchownego i kwalifikuje go do objęcia samodzielnego stanowiska proboszcza administratora parafii.
Konsystorz powołał na kolejną kadencją Radę Instytutu Pastoralnego w składzie: Biskup Kościoła Jerzy Samiec i prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza (z urzędu) oraz bp. Marian Niemiec (przedstawiciel Konferencji Biskupów), bp. Marcin Hintz (przedstawiciel ChAT) i Bożena Polak (przedstawiciel Konsystorza).
Instytut Pastoralny został powołany przez Kościół do prowadzenia szkoleń oraz tworzenia płaszczyzny rozwoju pastoralnego ewangelickich duchownych oraz osób przygotowujących się do tej służby. W skład Rady Instytutu wychodzą: Biskup Kościoła, przedstawiciel Konferencji Biskupów, Prezes Synodu Kościoła, przedstawiciel pracowników naukowych CHAT wyznania ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciel Konsystorza.
Radcy podjęli też szereg wyborów w tajnych głosowaniach personalnych. I tak: po rezygnacji Grzegorza Wacławika z Rady Wydawnictwa Augustana powołano na to miejsce Jerzego Sikorę. Wybrano ks. Edwina Pecha jako przedstawiciela Konsystorza w Kolegium Komisji Historycznej. Zastąpił on ks. Roberta Sitarka, który nie kandydował w wyborach na kolejną kadencję Konsystorza.
Przeprowadzono również przepisane prawem wybory sekretarza Konsystorza. Został nim Korneliusz Glajcar. Prezes, Wiceprezes i Sekretarz stanowią prezydium tego gremium. W okresach między posiedzeniami Konsystorza prezydium załatwia pilne sprawy należące do kompetencji Konsystorza. Uchwały prezydium przedstawiane są Konsystorzowi na najbliższym plenarnym posiedzeniu do zatwierdzenia.
Szczegóły wiadomości urzędowych wkrótce.