19 września 2020
Ewangelicy w Poznaniu obchodzili jubileusz 100 lat istnienia polskiej parafii ewangelickiej. W uroczystościach brał udział bp Jerzy Samiec.
W uroczystym nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, wzięli udział bp Marcin Hintz oraz dawni wikariusze poznańscy ks. Wojciech Płoszek i ks. Tomasz Wola. Obecni byli przedstawiciele środowisk ekumenicznych i samorządowych.
Poprzedniego dnia, w kościele Łaski Bożej, odbyła się promocja publikacji pt. „Bo przy mnie stał”, zawierającej teksty, rozmyślania i modlitwy wieloletniego proboszcza parafii ks.Tadeusza Raszyka. W spotkaniu, uczestniczyła Halina Raszyk, żona zmarłego przed ośmioma laty proboszcza parafii.
Ponadto w panelu dyskusyjnym głos zabrali ks. Witold Twardzik, proboszcz parafii ewangelickiej w Pasymiu, dawny podopieczny ks. Raszyka z czasów jego służby w Świdnicy oraz byli wikariusze poznańscy – ks. Tomasz Wola, obecnie proboszcz w Pile, ks. Sławomir Sikora, proboszcz w Szczecinie i ks. Wojciech Płoszek, proboszcz parafii w Ostródzie. Spotkanie poprowadził obecny proboszcz – ks. Marcin Kotas.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele i duchowni Kościoła, wraz z biskupem Jerzym Samcem, delegaci poznańskich parafii zrzeszonych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej oraz przedstawiciele władz miejskich oraz instytucji i stowarzyszeń współpracujących z Parafią.
W trakcie uroczystości otwarta została również wystawa dokumentująca sto lat istnienia Parafii. Uroczystości miały miejsce w dniach 19-20 września 2020 roku.
Polska parafia ewangelicko-augsburska w Poznaniu powstała w 1920 roku na gruncie istniejącego od 1919 Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W swojej misji odwoływała się do dziedzictwa polskiej Reformacji, skupiając się na prowadzeniu duszpasterstwa wśród polskojęzycznych ewangelików zamieszkujących Wielkopolskę. Do 1939 stanowiła ona enklawę polskojęzycznego protestantyzmu na terenach, gdzie miał on w większości charakter niemiecki. Pierwszym pastorem parafii był ks. Gustaw Manitius, który ze względu na swoją propolską działalność polityczną został zamordowany przez hitlerowców w styczniu 1940 roku.
Po II wojnie światowej parafia z trudem odbudowywała swój byt. Wówczas rozszerzyła ona swoją opiekę na niemieckich ewangelików, którzy pozostali w Wielkopolsce po 1945 roku. Ze względu na niechętny stosunek władz komunistycznych do ewangelicyzmu, parafii uniemożliwiono pozyskanie jednego z dawnych kościołów ewangelickich w mieście. Dopiero w 1946 przyznano dawną kaplicę cmentarną przy ul. Grunwaldzkiej, w której do roku 2003 odbywały się regularne nabożeństwa i szkółki niedzielne.
W okresie powojennym szczególnie dla Parafii zasłużyli się ks. senior Jan Walter i ks. senior Tadeusz Raszyk, dzięki którym udało się rozwinąć działalność duszpasterską oraz zabezpieczyć byt materialny parafii.
Od 2013 roku proboszczem parafii jest ks. Marcin Kotas.