9 października 2012
Niezwykle uroczyście przebiegła inauguracja nowego roku akademickiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pod przewodnictwem nowego JM Rektora ks. prof. dr hab. Bogusława Milerskiego.
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie jest uczelnią ekumeniczną, kształcącą na wydziałach: Pedagogicznym i Teologicznym. Jest także jedyną państwową uczelnią w Polsce kształcącą duchownych Kościołów chrześcijańskich (poza rzymskokatolickim) na poziomie akademickim – magisterskim i doktoranckim. Należy również nadmienić, że w obliczu niżu demograficznego – w roku akademickim 2012/2013 – limit miejsc na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został wyczarpany. Uczelnia prowadzi listę rezerwową kandydatów na studentów ChAT. Na pierwszy rok Teologii Ewangelickiej przyjęto jedną kobietę i ośmiu mężczyzn z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Uroczystość odbyła się 9 października w Sali Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie, użyczonej na tą okoliczność. Rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym, które tradycyjnie odprawili duchowni wyznań reprezentujących trzy sekcje teologiczne uczelni: ewangelicką, prawosławną i starokatolicką. Rozważanie biblijne wygłosił ks. dr Adrian Korczago z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Po nabożeństwie rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2012/2013 na dwóch wydziałach: Teologicznym i Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m. in. zwierzchnicy Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej.
Po raz pierwszy w prezydium, zasiadły nowe władze ChAT: rektor Akademii ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski oraz prorektor bp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski. Towarzyszyli im: dziekan Wydziału Teologicznego prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk wraz z prodziekanem prof. dr hab. Jakubem Slawikiem, a także dziekan Wydziału Pedagogicznego prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński wraz z prodziekan prof. dr hab. Renatą Nowakowską-Siuta.
Cenne tezy dotyczące miejsca teologii i religii we współczesnym świecie przedstawił w swoim wystąpieniu JM Rektor ChAT ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski:
– Współczesnej teologii nie można bowiem uprawiać bez dogłębnej znajomości literaturoznawstwa, filologii, historii, filozofii, sztuki, psychologii czy pedagogiki – stwierdził rektor – Religia jest istotnym elementem życia społecznego. Z tego też względu państwu, a szerzej – instytucjom odpowiedzialnym za kształt życia społecznego, nie powinna być obojętna jakość religijności obywateli. Budowanie społeczeństwa demokratycznego nie jest bowiem możliwe na bazie religijności zamkniętej, fundamentalistycznej i integrystycznej – zaznaczył prof. Milerski
Po uroczystej imatrykulacji studentów I roku głos zabrał przewodniczący samorządu studenckiego (student V roku teologii ewangelickiej) – Tymoteusz Bujok. Jego wystąpienie poruszyło wszystkich uczestników tej uroczystości. Treść i sens tej wypowiedzi może być wyzwaniem dla kolejnych pokoleń młodzieży włączającej się w proces własnej i wspólnotowej edukacji.
Inaugurację zamknął wykład Abp prof. dr hab. Jeremiasza Jana Anchimiuka na temat „Świętość jako realizacja wolności”.
Interesujący komentarz do uroczystości i poszczególnych wystąpień wyraził na swoim blogu prof. Bogusław Śliwerski.
– Inauguracja roku akademickiego stanowiła swoistego rodzaju jubileusz unikatowego kształcenia wielokulturowego i wielowyznaniowego, które zostało włączone w obieg i rozwój kultury polskiej.(…) Wielokulturowość, ekumenizm, tolerancja, interdyscyplinarność i krytycyzm myślenia zakorzenione w wartościach chrześcijańskich to niezwykle spójne wartości społeczności akademickiej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie – napisał przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
Miejsce i wartość ChAT wśród ośrodków akademickich podkreśliła obecność rektorów i prorektorów wszystkich warszawskich uczelni publicznych.
Inaugurację zaszczycili swoją obecnością Rektorzy:
Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Marcin Pałys,
Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński,
Akademii Wychowania Fizycznego – prof. dr hab. Andrzej Mastalerz,
Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – Komendant Ryszard Dąbrowa,
Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – prof. dr hab. Andrzej Eliasz
oraz Prorektorzy:
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. dr hab. Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik,
Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek,
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marek Kulus,
Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – prof. dr hab. Ewa Iżykowska-Kłosiewicz,
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – prof. dr hab. Wiesław Bielawski,
Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej – prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski,
Akademii Obrony Narodowej – prof. dr hab. Andrzej Glen,
Wojskowej Akademii Technicznej – prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński,
Akademii Teatralnej – dr Tomasz Grochoczyński,
Akademii Sztuk Pięknych – prof. dr hab. Wojciech Zubala,
Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – dr Krzysztof Ostrowski,
Papieskiego Wydziału Teologicznego – dr Andrzej Tulej,
a także Rektorzy innych uczelni:
Prawosławnego Seminarium Duchownego – prof. Jerzy Tofiluk,
Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej – Piotr Nowak,
Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej – prof. dr n. med. Anna Słonecka-Polok,
Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego – dr Andrzej Seweryn,
Wyższego Seminarium Teologicznego im. Jana Łaskiego – Ks. Józef Bartos.
Pełny tekst wystąpienia JM Rektora ks. prof. dr hab. Bogusława Milerskiego.
Blog prof. Bogusława Śliwerskiego
Profesora zwyczajnego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie; zastępcy przewodniczącego Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów; przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.