18 października 2013
Po raz pierwszy w historii Kościoła ewangelickiego w Polsce obrady Synodu Kościoła odbywają się w Warcinie – na terenie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.
Nabożeństwem w dawnym ewangelickim kościele szachulcowym, z udziałem przybyłych do Warcina świeckich i duchownych delegatów, rozpoczęło posiedzenie jesiennej sesji Synodu Kościoła. W budynkach Zespołu Szkół Leśnych zajmujących m. in. historyczny pałac Bismarcka, synodałowie będą obradować do najbliższej niedzieli.
Uczestników nabożeństwa powitał biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego informując, że kościół przy Zespole Szkół Leśnych służył niegdyś Ewangelikom w Ciecholubiu. Został on przeniesiony do Warcina, gdzie obecnie służy on w charakterze miejsca ekumenicznych modlitw i nabożeństw.
Synodałowie będą zajmować się preliminarzem budżetowym Kościoła na nadchodzący rok, a w ramach wykładów i rozważań skupią się nad rolą katechizmu we współczesności Kościoła.
Po nabożeństwie Synodałowie rozpoczęli obrady, które poprzedziło wspomnienie zmarłego nagle w miniony poniedziałek śp. Witolda Grzesiaka – delegata do Synodu z Diecezji Wrocławskiej.
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najwyższą władzą ustawodawczą. Składa się w większości z osób świeckich. Decyduje o wyborze biskupa Kościoła i Konsystorza (władza wykonawcza), określa i przyjmuje budżet Kościoła, może dokonywać zmian w prawie kościelnym.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. siedemdziesiąt tysięcy wiernych, z których większość zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim. Zwierzchnikiem Kościoła jest biskup Jerzy Samiec.