25 grudnia 2012
Kościół obchodzi pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa – wydarzenia, które zmieniło dzieje ludzkości. Bóg w Jezusie stał się człowiekiem okazując nieskończoną miłość do każdego z nas.
Kościół Ewangelicki na świecie posługuje się zachodnim kalendarzem liturgicznym, w którym pamiątka przyjścia Jezusa Chrystusa obchodzona jest zawsze w dniu 25 grudnia.
Tradycją Świąt Bożego Narodzenia są nabożeństwa zwane jutrznią, które rozpoczynają się pierwszego dnia Świąt o godzinie 5 rano. Kultywowane są szczególnie na Śląsku Cieszyńskim.
Symbolem świąt jest choinka bożonarodzeniowej. Ta tradycja narodziła się w Niemczech w XVI wieku, a do Polski trafiła dopiero 300 lat później. Na początku gościła tylko wśród ewangelickich mieszczan, a dziś gości w każdym domu chrześcijańskim i nie tylko. Dokładne rysy choinki bożonarodzeniowej można pierwszy raz zauważyć w sztychu protestanckiego malarza Lucasa Cranacha Starszego z początku XVI stulecia, które przedstawia drzewko wigilijne ozdobione gwiazdkami i świeczkami. Na nim znajdował się ozdobny łańcuch symbolizujący węża kusiciela z rajskiego drzewa życia, a na czubka gwiazda symbolizująca, tą światłość na podstawie, której trzej mędrcy szli do Betlejem przywitać nowonarodzonego Króla.
Symbol gwiazdy bożonarodzeniowej, zawiązany jest także z kręgami ewangelickimi. W swym wyglądzie przypomina lampion, wiszący wielokrotnie w oknach, na balkonach, a także w kościołach ewangelickich w Polsce.
Gdy nadchodzi o czas Świąt Bożego Narodzenia, w wielu domach ewangelickich coraz słychać śpiew kolęd. Pierwsze ewangelickie kolędy zostały napisane przez Ojca Kościoła – ks. Marcina Lutra. Najbardziej znaną ewangelicką kolędą jest – śpiewana w wielu krajach i kościołach na całym świecie, napisana w 1818 roku przez Józefa Grubera – Cicha Noc.
Kościół Ewangelicki, koncentrując się na ewangelicznym opisie narodzenia Jezusa, nie zna tradycji przedstawiania historii betlejemskiej nocy w postaci szopek.
Boże Narodzenie należy obok Wielkiego Piątku i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do triady największych Świąt obchodzonych w Kościele.