16 czerwca 2024
Toruńscy ewangelicy obchodzili jubileusz 120. lat poświecenia kościoła św. Szczepana – obecnie jedynego kościoła miejscowej parafii.
W uroczystym nabożeństwie wzięli udział wierni i duchowni oraz zaproszeni goście. Obecni byli księża pochodzący z Torunia: ks. Krzysztof Mutschmann z parafii w Sorkwitach i ks. Paweł Meler – wikariusz Diecezji Wrocławskiej. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła, a spowiedź prowadził bp Marcin Hintz – biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. W nabożeństwie uczestniczył także bp Semko Koroza -zwierzchnik Kościoła reformowanego w Polsce. Ponadto pozdrowienia przekazali przedstawiciele władz Miasta Toruń.
Z jubileuszem jest związane wydanie pierwszego przewodnika po ewangelickim Toruniu autorów: Piotra Bireckiego i Jarosława Kłaczkowa pod tytułem: Przewodnik po dawnym ewangelickim Toruniu.
Proboszczem parafii od roku 2015 jest ks. Michał Walukiewicz.
Ewangelicki kościół św. Szczepana służy miejscowej parafii do czasów powojennych. Został zbudowany w roku 1904 przez społeczność ewangelików reformowanych, natomiast siedziba parafii wraz z kaplicą zimową mieści się w dawnym kompleksie staroluterańskim w niedalekiej odległości od kościoła.
Historia ewangelików w Toruniu rozpoczyna się ok. roku 1520, gdy w okolicach miasta mieli się zbierać pierwsi polscy ewangelicy. Oficjalnie miasto przyjęło Wyznanie Augsburskie na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta i pierwsze publiczne nabożeństwo ewangelickie odbyło się 25 marca 1557 roku. W okresie do drugiej wojny światowej ewangelicy stanowi od 20% do 60% mieszkańców miasta. W dawnym, ewangelickim kościele Marii Panny jest pochowana królewna Anna Wazówna – siostra króla Zygmunta III Wazy, która z powodu wyznania ewangelickiego nie została pochowana na Wawelu w Krakowie. Z Torunia pochodził m.in. Samuel Bogumił Linde, autor Słownika Języka Polskiego.
Zdjęcia: Galeria fotografii