20 kwietnia 2012
20 kwietnia br. w siedzibie Augustany odbyły się uroczystości jubileuszu 20-lecia powstania Ośrodka Wydawniczego i Wydawnictwa „Augustana” w Bielsku-Białej. Jubileusz połączony był z wręczeniem nagród im. ks. Leopolda Otto.
W uroczystościach brali udział przedstawiciele najwyższych władz Kościoła: bp Jerzy Samiec, bp Tadeusz Szurman, bp Ryszard Bogusz, bp Paweł Anweiler, Prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza oraz przedstawiciele Konsystorza, inicjatorzy i budowniczowie ośrodka z bp. Janem Szarkiem i ks. prof. Manfredem Uglorzem na czele.
Wśród zaproszonych gości byli także parlamentarzyści Czesław Gluza i Aleksandra Trybuś, przedstawiciele samorządu z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywułtem, władze powiatowe ze starostą cieszyńskim Jerzym Nogawczykiem i wicestarostą bielskim Grzegorzem Szetyńskim, pracownicy i współpracownicy Augustany, reprezentanci uhonorowanych instytucji edukacyjnych, duchowni i wierni Kościoła.
Jubileusz połączony był z wręczeniem dorocznej Nagrody im. ks. Leopolda Otto.
W 2012 roku kapituła Nagrody im. ks. Leopolda Otto postanowiła uhonorować:
- Towarzystwo Ewangelickie z Cieszyna
- Towarzystwo Szkolne im. Mikołaja Reja z Bielska-Białej
- Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne im. Alberta Schweitzera z Gliwic
- Fundację Edukacyjną im. Jerzego S. Bandtkiego z Krakowa
- Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra z Wrocławia
za stworzenie i rozwój szkolnictwa ewangelickiego po latach przerwy oraz etos ewangelickiego zaangażowania dla dobra wspólnego, a także kształcenie i wychowywanie, bez różnicy wyznania, kolejnych roczników młodych Polaków.
Nagroda im. ks. Leopolda Otto przyznawana jest corocznie przez „Zwiastun Ewangelicki” jako hołd złożony założycielowi tego czasopisma. Jest przypomnieniem wielkiej postaci polskiego luteranizmu, która nową drogą poprowadziła Kościół ewangelicki w Polsce. Od roku 2003 otrzymują ją osoby, aktywnie udzielające się w dziedzinach, w których zasłużył się ks. Leopold Otto lub do działania w których mocno motywował ówczesnych ewangelików.
Wyróżnienie to jest nagrodą honorową i stanowi ją statuetka z płaskorzeźbą patrona nagrody.
Ks. Leopold Marcin Otto (1819-1882) – duchowny ewangelicki, działacz narodowy i społeczny, wydawca. Studiował w Dorpacie (obecne Tartu w Estonii) i Berlinie, a doktorat uzyskał na Uniwersytecie Lipskim.
Wikariusz w Kaliszu, proboszcz w Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie i Cieszynie. Założyciel, redaktor, autor artykułów i wydawca „Zwiastuna Ewangelickiego”, którego pierwszy numer ukazał się 15 stycznia 1863 r.
Wszędzie, gdzie służył jako duchowny, rozwijał i wspierał poczucie polskiej tożsamości narodowej. Był postacią niezwykłą: łączył w sobie cechy przywódcy duchowego z temperamentem działacza społecznego i kulturalnego.
Czym jest „Augustana”?
Z inicjatywy biskupa Jana Szarka powstał w 1984 roku projekt budowy centrum wydawniczego Kościoła w Bielsku-Białej. Położenie kamienia węgielnego pod budowę odbyło się w 1987 roku. Uroczyste poświęcenie budynku nastąpiło 15 kwietnia 1992 roku.
Nazwa „Augustana” pochodzi od łacińskiej nazwy „Konfesji Augsburskiej” czyli pierwszego wyznania wiary Reformacji: Confesio Augustana.
W wydawnictwie „Augustana” powstają publikacje przede wszystkim dla potrzeb Kościoła. Wydawnictwo powstało na bazie powstałego w 1863 roku i istniejącego do dziś czasopisma „Zwiastun Ewangelicki”.
Drukarnia Ośrodka Wydawniczego „Augustana” prowadzi działalność na zasadzie spółek prawa handlowego i wykonuje usługi poligraficzne na potrzeby szerokiego grona klientów instytucjonalnych.