1 września 2024
Ewangelicy w Bładnicach na Śląsku Cieszyńskim obchodzili pamiątkę poświęcenia kościoła Apostoła Pawła – w jednej z najmłodszych parafii Śląska Cieszyńskiego.
Przed ćwierćwieczem, 11 września 1999 roku w Bładnicach, uroczyście poświęcono kościół Apostoła Pawła wybudowany na miejscu starej szkoły ewangelickiej dla okolicznych mieszkańców. Rok później erygowano nową parafię wyodrębnioną z parafii w Ustroniu.
W nabożeństwie jubileuszowym wziął udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, który wygłosił kazanie. W liturgii uczestniczył także bp Adrian Korczago – proboszcz parafii w latach 2000-2006. Byli także obecni przedstawiciele władz samorządowych. Pieśnią służył Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna.
Po nabożeństwie miał miejsce piknik parafialny, na który byli zaproszeni wszyscy uczestnicy nabożeństwa.
Parafia w Bładnicach była ostatnią (po parafiach w Cisownicy i w Brennej), nowo powstałą, w procesie usamodzielnienia się filiałów parafii w Ustroniu w latach 1988-2000.
Bładnice, leżące pomiędzy Ustroniem a Skoczowem, należą do tych nielicznych miejsc w Polsce, gdzie ewangelicy stanowią większość mieszkańców, a kościół ewangelicki jest jedyną świątynią w miejscowości.
Proboszczem parafii bładnickiej – od 2006 roku – jest ks. Marcin Markuzel.
Od czasu zakończenia okresu prześladowań Kościoła w XVIII wieku, w ewangelickich parafiach Śląska Cieszyńskiego, jest kultywowana tradycja uroczystego świętowania kolejnych rocznic poświęcenia miejscowych kościołów zwana Pamiątką Założenia i Poświęcenia Kościoła.
Jest to święto zarówno miejscowego zboru, całej społeczności ewangelickiej, jak i święto rodzinne. Zaproszenia na świętowanie „założenia” poszczególnych kościołów odczytywane są w czasie nabożeństw we wszystkich parafiach diecezji cieszyńskiej. Zwyczajowo, do wygłoszenia kazania jest zapraszany duchowny z poza danej parafii.
Nierozerwalnie związane z tym świętem jest parafialne pieczenie śląskich kołoczy z zebranych przez zborowników produktów. Takie kołocze z serem, makiem, jabłkami czy borówkami można zakupić przed nabożeństwem. Są nieodzownym elementem popołudniowych spotkań w gronie rodzinnym.
Więcej zdjęć: galeria fotografii