26 września 2021
W Pile świętowano 10-tą rocznicę poświęcenia kościoła św. Jana.
Jedna z najmłodszych parafii ewangelickich w kraju świętowała 10-lecie poświęcenia kościoła. W dziękczynnym nabożeństwie uczestniczyli wierni, duchowni i zaproszeni goście. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec. Uroczystość miała miejsce 26 września 2021 roku.
Parafia św. Jana w Pile została reaktywowana w 1999 roku, a nowy kościół wybudowano dwa lata później. Co roku przyciąga nowych wiernych. W tej chwili liczy ponad sto osób, wśród nich jest wielu konwertytów.
Pilska parafia należy do tych najbardziej ekologicznych. Na dachu zamontowana jest fotowoltaika, zbierana jest deszczówka, a do ogrzewania wykorzystywane są pompy ciepła. To z parafii wywodzi się Fundacja Pszczoła, która w pilskiej społeczności ma już swoje stałe miejsce.
Do końca II wojny światowej ewangelicy stanowili blisko 70% mieszkańców miasta, a ich życie duchowe toczyło się w czterech pilskich kościołach ewangelickich. Po wojnie zburzono i rozebrano trzy z nich, a czwarty przejęli katolicy. Kościół stracił wszystkie swoje nieruchomości w tym zachowane budynki przedwojennego Konsystorza, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski. Ewangelickie życie kościelne zamarło. Parafianie dojeżdżali na nabożeństwa domowe do sąsiedniej Trzcianki. 15 grudnia 1989 roku została pochowana ostatnia pilska ewangeliczka.
W 1994 roku, z przyczyn lokalowych zakończono odprawianie nabożeństw w Trzciance. W tym czasie, ze względów migracyjnych, powstała potrzeba zorganizowania życia duchowego w Pile. Nabożeństwa rozpoczęły się najpierw w mieszkaniu w blokach a później w dawnej plebanii przy byłym kościele Marcina Lutra. Nieliczni zborownicy należeli do parafii w Poznaniu.
Z inicjatywy i dzięki staraniom ówczesnego proboszcza poznańskiego – ks. Tadeusza Raszyka, odzyskano dawny dom diakonis gdzie zorganizowano kaplicę i mieszkanie duchownego. 1 kwietnia 1999 roku reaktywowano parafię w Pile z filiałem w Chodzieży. W 2004 roku życie parafialne zostało przeniesione do odzyskanej dawnej plebani przy wyburzonym kościele Św. Jana. W 2008 roku został podpisany akt erekcyjny pod budowę nowego kościoła Św. Jana w Pile, który został poświęcony w 2011 roku.
Obecnie pilska parafia jest dynamicznie działającym ośrodkiem życia ewangelickiego obejmująca teren pięciu powiatów. Migracja parafian i liczne wstąpienia (konwersje) spowodowały to, że parafia liczy obecnie ponad 100 osób i ciągle się rozwija.
Od początku reaktywacji parafii jej proboszczem jest ks. Tomasz Wola.