23 maja 2013
Hermeneutyka spowiedzi i jej praktyczny wymiar w życiu Kościoła ewangelickiego – to temat międzynarodowej konferencji, która 23 maja odbyła się w Sali Synodalnej warszawskiego Centrum Luterańskiego.
W konferencji wzięli udział m.in. duchowni z kraju i z zagranicy, nauczyciele akademicy oraz studenci ChAT. Wśród nich zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza oraz biskupi diecezjalni: bp Jan Cieślar i bp prof. Marcin Hintz, który prowadził obrady. Uczestnikami spotkania byli także duchowni z Kościołów na Zaolziu w Republice Czeskiej.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania referatów poruszających szerokie spektrum dotyczące m. in. praktyk spowiedzi w okresie Reformacji, pokuty w luterańskich księgach wyznaniowych, formuł spowiednich w agendach i śpiewnikach polskiego luteranizmu oraz spowiedzi w perspektywie duszpasterskiej.
Do wygłoszenia referatów zaproszeni zostali nauczyciele akademicy i doktoranci ChAT: prof. Kalina Wojciechowska, dr Jerzy Sojka, ks. dr Adrian Korczago, ks. Ireneusz Lukas, Paweł Matwiejczuk, ks. Adam Malina oraz ks. dr Marek Říčan reprezentujący Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej.
Przedstawione w czasie konferencji koncepcje mogą stać się przyczynkiem do dyskusji nad ustaleniem ostatecznych formuł spowiedzi w agendach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Organizatorami konferencji była Katedra Teologii Systematycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Komisja ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej Synodu Kościoła.