21 października 2012
W niedzielę 21 października, ewangelicy na opolszczyźnie świętowali obchody 80-tej rocznicy powstania kaplicy i domu parafialnego w Lasowicach Małych.
Nabożeństwo dziękczynne zgromadziło wiernych z okolicznych parafii. Przybyli także dawni mieszkańcy Lasowic Małych i Wielkich. Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. W uroczystości wziął udział zespołu puzonistów z Niemiec.
Historia
Już w roku 1555 mieszkańcy Lasowic Małych przyjęli reformacyjne nauki ks. Marcina Lutra, a wieś stała się częścią nowo powstałej parafii ewangelickiej w Lasowicach Wielkich.
W czasie wojny trzydziestoletniej i czasów kontrreformacji ewangelicy doświadczyli prześladowań. W roku 1628 wypędzono miejscowego księdza ewangelickiego. Nastąpiła także konfiskata kościoła na rzecz katolików. Mimo to ludność pozostała przy wyznaniu luterańskim. Kościoła już nigdy ewangelikom nie zwrócono.
Pierwsza wzmianka o szkole ewangelickiej pochodzi z 1783 roku. 25 października 1932 roku został poświęcony ewangelicki Dom Boży w Lasowicach Małych. Przed wojną oprócz kaplicy mieściło się tutaj także przedszkole. Centrum życia parafialnego stał się dom młodzieży, który pełnił funkcje domu zborowego. W tamtym czasie Lasowice Małe są filiałem parafii ewangelicko-augsburskiej w Lasowicach Wielkich.
Po II wojnie światowej ewangelicy ponieśli ogromne straty. Zabór plebanii w Lasowicach Wielkich wymusił konieczność adaptacji do tego celu obiektów po dawnym przedszkolu i domu młodzieży; stąd to Lasowice Małe stały się siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej w Lasowicach Wielkich.
Obecnie siedziba parafii Lasowice Wielkie mieści się w budynku dawnego przedszkola w Lasowicach Małych. Dzisiaj mieszka tu także proboszcz ks. Ryszard Pieron z rodziną.
Chlubą wsi jest Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury, który od 2003 wyrasta na wiodącą instytucją kulturalną regionu. Dom powstał z inicjatywy proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Lasowicach Wielkich, ks. Ryszarda Pierona. Działa na zasadzie świetlicy środowiskowej, w dawnej szkole ewangelickiej.
Dom kieruje swoją działalność do dzieci i młodzieży, niezależnie od wyznania. Prowadzi na bieżąco zajęcia edukacyjne, organizuje imprezy kulturalne, sportowe, turystyczne, wypoczynkowe, i inne.