26 maja 2013
Pięćdziesiąt sześć dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa Kościół obchodzi Święto Trójcy Świętej.
Święto to jest podsumowaniem głównych świąt chrześcijańskich oraz zakończeniem pierwszej części roku kościelnego – półrocza Pana. Mówi o jednym Bogu w trzech osobach – Bogu Ojcu, Bogu Synu i Bogu Duchu Świętym.
Nauka o Trójcy Świętej jest dogmatem dotyczącym osoby Boga, akceptowanym powszechnie w Kościołach chrześcijańskich. Kościół jednym głosem wyznaje w atanazjańskim symbolu wiary, że: "Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem. Mimo to nie ma trzech Bogów …".
Termin: Trójca Święta, pochodzi z języka greckiego. Został użyty przez starożytny Kościół w celu opisania istoty Boga już po zakończeniu spisywania Nowego Testamentu. Termin "Trójca" oddaje w jednym – w miarę dokładnym słowie – naukę o wewnętrznym życiu Boga, którą można odnaleźć w całym tekście biblijnym.
Formuły trynitarne odnajdujemy m.in. w słowach ustanowienia Chrztu Świętego: "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mat 28, 19).
Wiara ewangelicka koncentruje się na zaufaniu do objawionego – w trzech Osobach – Boga, który w historii działa na rzecz zbawienia człowieka.
W tradycji ewangelickiej w Polsce, wiele kościołów nazywano imieniem Trójcy Świętej. Obecnie, we wszystkich diecezjach, taką nazwę nosi piętnaście ewangelickich kościołów i kaplic.
Po Święcie Trójcy Świętej rozpoczyna się druga, tzw. bezświąteczna część roku kościelnego, zwana też półroczem Kościoła, trwająca maksymalnie 27 tygodni.